A magyar önverés pszichológiája

A magyar diplomácia legendásan dilettáns, de a gyulafehérvári rektorverés ügyében most önmagát is sikerült alulmúlnia. Politikusaink súlyos szerepzavarral küzdenek.

Romániában most nincs magyarellenes hangulat, de még néhány ilyen bátor „védelmi akció”, és lesz. Szóljanak csak be bátran Budapestről Bukarestbe, haknizzon errefelé két-három napos politikai kiránduláson a magyar elit, szervezzen bábuégetős, irodanyitós happeningeket a Jobbik, és lesz – írja kommentárjában a manna.ro románia magyar hírportál.

A cikk szerzője, Parászka Boróka szerint a gyulafehérvári rektorverés ügyében ugyanis ahelyett, hogy alaposan tájékozódott volna a magyar külügy a helyszínen, felvette volna a román hatóságokkal a kapcsolatot, és diplomáciai úton és módon foglalt volna állást, azonnal kiadott egy nyilatkozatot, amelynek egyetlen célja és gyakorlati haszna az volt, demonstrálja: „megvédik” a „határon túli magyarokat”.

„Nem, nem maszatolták el a románok a gyulafehérvári történteket, nem kerestek kifogást. Csipkedte magát a belügy, a rendőrség. Mindezek ellenére a román hatóságokat – akiket a hasonló atrocitások megelőzése és rendezése illet – mellékszereplőnek tekintik Magyarországon – véli Parászka Boróka, aki szerint a magyar diplomácia annyi hasonló melléfogást követett el az utóbbi időszakban, hogy „azt kell mondanunk, a zavar- és konfliktuskeltés vélhetőleg szándékos, és a magyar államnak nem érdeke együttműködni a román állammal.”

„Erre utal a magyar nagykövet feleségének fellépése idén március 15-én, a magyar nagykövet kolozsvári  happeningje a Mátyás –szobornál elhelyezett Iorga-táblánál. Ezek az emberek súlyos szerepzavarokkal küzdenek, civilként viselkednek ott, ahol diplomataként kellene fellépni, és amatőrkén nyilvánulnak meg ott és akkor, amikor a legnagyobb szükség lenne a professzionalizmusukra” – fűzi hozzá a szerző, feltéve a kérdést, mi lesz a következménye annak, hogy magyar „önvédelem” címén elharapóznak a nacionalista konfliktusok.

„Az első és legsúlyosabb következmény, hogy az eddig másod-, harmad-sorban sorvadó román nacionalizmus új erőre kaphat, és fürdőzhet a magyarok által megerősített nyilvánosságban. Ha a gyulafehérvári konfliktust akként kezelték volna, ami, helyi kocsmai túlkapásként, és a román belügy és igazságszolgáltatás teszi a dolgát, akkor nagyon rövid időn belül megveregethette volna egymás vállát a két ország képviselete, „lám, tudunk együttműködni”. Hiába nyilatkozzák azt a gyulafehérvári teológia munkatársai, a Fehér megyei lakosok, hogy a térségben nincsenek etnikai konfliktusok, Oláh Zoltán megverése mögött nincs „hosszú ideje tartó magyarellenes hangulat”, ezt Budapesten, a magyar pártok sokkal jobban tudják. Ugyanúgy óbégatnak a kereszténydemokraták, a szocialisták, mert az, hogy Romániában magyarellenes hangulat van – nekik legalábbis ott – jó.”

A másik következmény, hogy „a két állam közötti bizalmatlanság beszivárog az országba, beékelődik a romániai pártok és a magyar érdekképviselet közé, és lecsorog a mindennapok szintjére. Ami persze csak a mindennapok emberének lesz rossz, mert saját szomszédaival, munkatársaival romlik meg az (etnikai) viszonya”.

„Néhány héten belül olyan klassz kis magyarellenes hangulat lesz itt, hogy csak füstöl. És mi majd szépen jól leszívjuk” – zárja gondolatmenetét a szerző.

Teljes cikk a manna.ro hírportálon >>>

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.