A londoni magyarázat

Élénk érdeklődés és zajos visszhang kísérte a brit kormányfő hétfő délutáni, menetrenden kívüli megjelenését a parlament alsóházában.

David Cameron beszámolójának leggyakrabban visszatérő eleme az „ország érdekeinek megvédése” volt. A felszólalás három témára terjedt ki: mi történt Brüsszelben, mit jelent ez Nagy-Britannia számára és mi következik a jövőben?

Cameron úgy érzi nem szabott teljesíthetetlen feltételeket
Britain's Prime Minister David Cameron (C) is flanked by Chancellor of the Exchequer George Osborne (R) and Leader of the House of Commons George Young during a parliamentary debate on last week's European Union summit, in London December 12, 2011. Cameron defended his decision to break with European partners by vetoing a change to the EU treaty, insisting on Monday that remaining a member of the 27-nation bloc was in Britain's national interest. REUTERS/Parbul TV via Reuters TV (BRITAIN - Tags: POLITICS) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS

A kormányfő hangsúlyozta, hogy „őszinte célja volt a megegyezés”, hiszen a szigetország számára rendkívül fontos az eurózóna problémáinak megoldása. Úgy érzi, nem szabott teljesíthetetlen feltételeket, követelései „szerények, józanok és lényegesek” voltak. A bankokkal kapcsolatban például inkább szigorúbb, mint enyhébb szabályozást célzott meg.

A kért biztosítékokat azonban szerinte nem kapta meg. A lisszaboni szerződés megváltoztatása az egész Európai Unió természetét átalakítaná, úgy, hogy csak az eurózónához tartozó országok erősödtek volna meg. Ilyen körülmények között nem fogadhatta el a módosítást. Nagy-Britannia továbbra is teljes jogú tagja marad az uniónak, ahová „kereskedő” országként az export fele irányul. Cameron emlékeztetett arra, hogy London sem a schengeni egyezményhez, sem az euróhoz, sem az Euró Plusz paktumhoz nem csatlakozott, és ezúttal sem volt hajlandó „példa nélküli hatalomról lemondani Brüsszel javára”.

A konzervatív politikus elismerte, hogy a csúcstalálkozó „bizonyos haladást elért”, de nagyon sok még a tennivaló, mindenekelőtt az októberi megállapodást kellene megvalósítani.

Az állásfoglalásra Ed Miliband, az ellenzék vezére úgy reagált, hogy Cameron „nem védte meg a brit érdekeket, és a csúcsértekezlet kimenetele előnytelen” az ország szempontjából. Mint mondta, kevesen gondolták volna, hogy 26 ország magára hagyja Nagy-Britanniát, és a kormányfő a jövőben a Financial Times-ból fog értesülni az euróval kapcsolatos döntésekről, anélkül, hogy fontos értekezleteken hallathatná a szavát. A munkáspárti vezető kifogásolta, hogy a kormányfő nem keresett és talált szövetségeseket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.