A Lacoste nem kér a norvég tömeggyilkos ingyenreklámjából
A norvég rendőrséghez fordult a francia divatmárka, a Lacoste, hogy ne engedjék a 77 embert megölő tömeggyilkos Anders Behring Breiviknek, hogy a cég ruháiban mutatkozzon nyilvánosan. Breivik elfogása után egy vörös Lacoste pulóverben jelent meg bírósági meghallgatásán, amikor pedig a nyomozókkal visszatért Utolya szigetére, a mészárlás helyszínére, szintén Lacoste-féle vörös polót viselt. Állítólag Breivik ragaszkodik ahhoz, hogy csak a francia márka darabjait hordja.
Az olsói rendőrség tájékoztatása szerint a cég úgy érzi, rosszat tesz a márkának a Breivik-féle ingyenreklám, mert árt a cégről kialakult képnek - írta a brit Daily Mail. A francia Liberation napilap szerint a helyzet tiszta rémálom a francia divatmárkának, mely egyébként Andy Roddick tensizsztárral reklámozza magát.
A rendőrség szerint Breivik nem hajlandó magára ölteni a börtönruhát, és ragaszkodik a saját ruháihoz. A brit Telegraph cikke szerint a férfi beszédek írásával tölti az idejét a magánzárkában.
Breivik láthatóan nagyon ügyel arra, milyen kép alakul ki róla a közvéleményben, ez indokolhatja, hogy ragaszkodik az elegánsnak számító Lacoste ruhákhoz, amelyről már kiáltványában is írt kedvenc Breitling órájával együtt. Breivik azt sem engedi meg a hatóságoknak, hogy a rendőrségi nyilvántartásba vételhez lefotózzák, mert attól tart, előnytelen kép jelenik meg róla a nyilvánoság előtt, s nem csak a maga által az interneten gondosan elhelyezett, kicsinosított portrék. Az öltözködésről kialakotott szigorú elképzelsét egyébként 1516 oldalas kiáltványában is kifejti.
- Sem a több éves ismeretség alatt, sem a kiáltványt olvasva nem merült fel bennem, hogy Breivik őrült lenne - mondta Peter Svaar, a tömeggyilkos egykori iskolatársa a brit Telegraph-nak. - Az egész támadás úgy történt, ahogy eltervezte. A legnagyobb félelmem az, hogy még mindig úgy játszik velünk, a sajtóval és a közvéleménnyel, mintha csak zongorázna - fejtette ki Svaar, hozzátéve, hogy Breivik azt is előre megírta a kiáltványában, hogy propagandakampánya csak letartóztatása után kezdődik majd. - Engen nem az nyugtalanít, hogy ő egy szörnyeteg, hanem az, hogy ő egy egyszerű norvég fiú - mondta Svaar.
Egy másik iskolatárs szerint Breivik már tíz évvel ezelőtt is vágyott arra, hogy a figyelem középpontjába kerüljön. - Emlékszem, egy bulin azt ecsetelte, hogy orrát és arcát plasztikai műtéten alakították át Amerikában. Akkoriban olyan srácokkal lógott, akik megszállottjai voltak saját testüknek - mondta az egykori barát. A 21 éves Breiviknek az orrműtét logikus lépés volt a fizikai tökéletesség elérése érdekében.
A kiáltványból Breivik élete is kirajzolódik. 1979 februárjában született Londonban, ahol apja, Jens a norvég követségen kamatoztatta közgazdasági ismereteit. Anyja, Wenche ápolónő volt. Ám születése után egy évvel a szülők elváltak és Wenche visszatért Oslóba a fiúval. Breivik boldogan emlékszik vissza gyermekkorára, ugyanakkor azt is írja: "nem értek egyet a szuperliberális matriarchális neveléssel, mert teljesen hiányzott belőle a fegyelem és hozzájárult ahhoz, hogy valamilyen szinten elnőiesedtem."
Lina Engelsrud szomszéd a középosztálybeli városrészen nem érezte jól magát Breivik környezetében. - Kicsit rideg ember volt, de sosem gondoltam róla, hogy őrült lenne - mondta Engelsrud, ugyanakkor hozzátette, hogy Breivik nagyon szeretett hangyákat gyilkolászni, a szomszéd fészerjébe vizelni és köpködött a pincében.
Breivik azt állítja magáról, hogy 12 évesen Oslo leismertebb utcai táncosa volt, hogy és hogy 14 évesen az ő graffiti szignója volt az egyik legelismertebb a norvég fővárosban. A sikere miatt tinilányok hada üldözte - legalább is így emlékszik - de apja elítélte, és soha nem beszélt vele azután, hogy egyszer elkapta a rendőrség a kezdő utcai művészt. Egykori barátok szerint viszont Breivik nem volt akkora művész, ahogy beállítja, sőt, a rendőrségnek köpött is graffitis barátairól. A merényletek után egyébként Breivik apja azt kívánta, bárcsak fia lelőtte volna magát is Utoya-szigetén.
Breivik a kiáltványban azt is állítja, hogy több muszlim bartája is volt, köztük Faizal Rafique. Mohammad Rafique, Faizal apja azonban egészen más képet festett a Telegraph-nak Breivikről: a fia fiatalabb volt Breiviknél, és alig ismerték egymást. Egy másik állítólagos bevándoló barát, Arsalan apja, egy gazdag orvos alig hitte el, hogy fiáról és annak barátairól azt állítja a merénylő, többször megverték és kirabolták. Állítólag ez indította el a tömeggyilkosban a multikulturalizmussal szembeni gyűlöleltet. Arsalan apja azt mondta, fia csak az általános iskolában ismerte Breiviket.