A Közel-Keleten csitít az amerikai külügyminiszter

John Kerry egy előzetes bejelentés nélküli kairói vizittel kezdte meg vasárnap a kilenc napon át tartó regionális körútját. Szíria, az izraeli-palesztin béke, az egyiptomi káosz, a szaúdi kilépés az ENSZ Biztonsági Tanácsából, az NSA-botrány – van miről tárgyalnia.

Vasárnap váratlanul Kairóba érkezett John Kerry amerikai külügyminiszter. Kerry Szaúd-Arábiától Izraelen át Marokkóig  kilenc napon át járja majd a Közel-Keletet és Észak-Afrikát, és ami Egyiptomot illeti, ő az első magas rangú amerikai kormányzati politikus, aki elmegy Kairóba azután, hogy a hadsereg július 3-án megbuktatta Mohamed Murszi államfőt, az ország pedig politikai káoszba süllyedt Murszi és a mögötte álló Muzulmán Testvériség híveinek zavargásokba torkolló tüntetéssorozata miatt.

Biztonsági okokból Kerry útjáról a nyugati sajtó nem számolt be előre. A belpolitikai helyzeten túl már csak azért sem, mert az Egyesült Államokat Egyiptomban most mind a két szemben álló fél a másik támogatásával vádolja: Mursziéknak az nem tetszik, hogy Washington nem akar puccsról beszélni, ha az elnök leléptetése kerül szóba, a hadsereg és az általa a hatalomba ültetett átmeneti kormány híveinek a szemét pedig az szúrja, hogy az Obama-adminisztráció nem áll ki nyíltan az új hatalom mellett.

Ez utóbbival kapcsolatban egyébként figyelemre méltó a külügyminiszteri látogatás időzítése, miközben ugyanis Kerry Adli Manszúr ügyvezető államfővel, Hazem el-Beblavi miniszterelnökkel és a puccsot vezénylő Abdel Fatah el-Sziszi tábornokkal, vezérkari főnökkel tárgyal, Murszi holnap, hétfőn jelenik meg először a törvény előtt, ahol a megbuktatott elnököt erőszakra való felbujtás vádja várja egy decemberi tüntetésen történt halálesetek miatt.

Kerry vasárnap egyiptomi kollégájával, Nabil Fahmival ült tárgyalóasztalhoz. Utána a sajtótájékoztatón minden érintett felet az erőszak beszüntetésére szólított fel. Mint mondta, „a történelem is tanúsítja”, hogy a demokrácia stabilitást hoz, a stabilitás turistákat és befektetéseket, az utóbbi kettő pedig munkahelyeket az egyiptomiak számára. Igaz ami igaz, Egyiptom milliárdokat veszít azon, hogy a káosz miatt a turisták elkezdték nagy ívben kerülni az országot: a júniusban zárult legutóbbi gazdasági évben Kairónak 9,75 milliárd dollár bevétele volt az ágazatból – kétmilliárddal kevesebb, mint a Hoszni Mubarak megdöntése előtti utolsó évben, 2010-ben –, a követően futótűzként terjedő erőszak pedig a júliusi puccs után 45 százalékkal vetette vissza a külföldi látogatók számát. Hisam Zazu turisztikai miniszter becslése szerint Egyiptom havi egymilliárd dollárt veszít a hadsereg hatalomátvétele óta – ahogy elveszítette annak az 1,3 milliárdos segélynek a tekintélyes részét is, amelyet az Egyesült Államoktól kap. Ezt a hadsereg fejlesztésére szánt több százmillió dollárt az amerikaiak arra hivatkozva nem küldik el, hogy Murszi megbuktatása a demokrácia elve sérült Egyiptomban.

Kerry Kairóból Rijádba utazik tovább, A szaúdiakkal védelmi együttműködésről, Szíriáról és nem mellesleg arról fog tárgyalni, hogy miért hagyták ott mindössze egy nappal a taggá választásuk után az ENSZ Biztonsági Tanácsát. A hivatalos indok szerint azért, mert a BT reformra szorul, és elégtelen, ahogyan az izraeli-paleztin béke és szír polgárháború ügyét kezeli. A polgárháború már több mint két és fél éve tart, és kezd patthelyzetbe merevülni; Rijád pénzzel és fegyverrel támogatja a Basár el-Aszad elnök rezsimje ellen harcoló ellenzéki lázadókat.

Kerry számára Rijád után a következő két megálló Jeruzsálem és Betlehem lesz, ahol valahogyan az újra halódó izraeli-palesztin béketárgyalásokba kellene új életet lehelnie, alig pár nappal azután, hogy Száeb Erekat palesztin főtárgyaló távozott a posztjáról. Erekat arra hivatkozva adta be a lemondását, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kormánya semmibe veszi a palesztin tárgyalási feltételeket, és kitart a palesztin területeken történő zsidó telepépítkezések mellett. (A Háárec vasárnap írta, hogy mindettől függetlenül Mahmúd Abbász palesztin elnök megígérte Kerrynek, a palesztinok nem fognak felállni a tárgyalóasztalól.)

Kerry körútja Jordánia, Algéria érintése után Marokkóban fejeződik be, és amit borítékolhatóan minden hol meg fognak kérdetni tőle, az az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatgyűjtési és megfigyelési botránya lesz, amelytől hónapok óta visszhangzik az egész világ. Vasárnap derült ki, hogy kiemelt szövetségesi viszony ide vagy oda, az NSA lehallgatta Izraelt is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.