A korbács lett a rendszer új fegyvere
Pejman Aref a Teheránii Egyetem politológus hallgatójaként kapott egy évet 2010 márciusában, amiért külföldi újságírókkal beszélt – ez a vád szerint a rezsim elleni propagandát jelent. Az ezen a büntetésen felüli 74 korbácsütést azért kellett elszenvednie, mert „sértő” levelet írt Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnöknek. Felesége és igazságügyi tisztviselők előtt Arefen az utóbbi ítéletet mindössze órákkal a szabadulása előtt hajtották végre a hírhedt teheráni Evin börtönben. Néhány héttel ezelőtt hasonló „bűntettekért” korbácsolásra ítélték Iránban a volt elnök, Mir Hoszein Muszavi egyik asszisztensnőjét is, de ezt az ítéletet csak szimbolikusan hajtották végre.
Iránban korbácsolásra hagyományosan a köztörvényes bűnözőket ítélik, például azokat, akiket alkoholfogyasztáson érnek. „Emberi jogi aktivistákra néha akkor róják ki, ha a vád szerint megsértik Mohamed prófétát vagy az iszlámot, de az sokkoló és példa nélküli eset, hogy az elnök bírálatáért valakinek ilyesmit kelljen elszenvednie” – mondta a Guadiannek az incidensről egy névtelenséget kérő iráni újságíró. Aref az ítélet értelmében Iránban soha nem lehet újságíró, és nem léphet be egyetlen politikai pártba sem.
A korbácsolásból egyébként kezd divat lenni a perzsa államban. Egy ellenzéki honlap, a Kalemeh arról adott hírt, hogy egy színésznőt egy évi elzárásra és 90 korbácsütésre ítéltek, mert szerepet vállalt egy filmben, amelyik a művészeket sújtó iráni korlátozásokat mutatja be. Marzieh Vafemehrt idén júliusban tartóztatták le az „Én eladó Teheránom” című filmben nyújtott alakításáért. Az ausztrál koprodukcióban készült film egy fiatal színésznő életét követi, akinek a színházát betiltják a hatóságok, és ezután titkos életre kényszerül, hogy művészileg is kifejezhesse magát. Az állami Fars hírügynökség jelentése szerint az „Én eladó Teheránom” indexen van Iránban, és csak illegális vetítéseken mutatják be.