A kongresszus is kiakadt a CIA szexbotrányán
Tudni akarjuk, mikor merült fel Petraeus neve először, hogy került-e veszélybe a nemzetbiztonság, és hogy miért nem szóltak nekünk – feszegette ellentmondást nem tűrő hangon Dianne Feinstein, az amerikai kongresszus hírszerzési bizottságának demokrata elnöke vasárnap. Feinstein felháborodása némiképp érthető, az FBI ugyanis már július óta nyomoz a CIA bukott igazgatója és volt afganisztáni NATO-főparancsnok házasságtörési ügyében. A Szövetségi Nyomozó Irodához Petraeus egyik szeretője, Jill Kelley fordult, miután zaklató e-maileket kapott a másik hódítástól, Paula Broadwelltől, akivel az egyébként nős Petraeus akkor jött össze, amikor a hölgy a négycsillagos tábornok életrajzát írta. „Semmiféle előzetes jelzést nem kaptunk. Úgy ütött be, mint egy villámcsapás” – nyilatkozta Feinstein.
Az első felháborodás után a kongresszust valószínűleg inkább az fogja érdekelni, hogy a két hölgy milyen titkos információkhoz férhetett hozzá a Petraeusszal folytatott viszony idején. Mint kiderült, Broadwell a bukott CIA-igazgató teljes elektronikus levelezését láthatta, Kelleyről pedig Petraeus asszisztensei azt mondják, hogy a 37 éves háromgyermekes hölgy és férje állandó vendég volt azokon az estélyeken és más rendezvényeken, amelyeket a floridai Tampában, a MacDill légitámaszponton tartottak – ez a bázis ad otthont az amerikai hadsereg központi parancsnokságának és különleges műveleti parancsnokságának is.
Az ügy eddig úgy néz ki, hogy Broadwell a CIA-igazgató postafiókjában járva valamikor rábukkant Kelley e-mailjeire, és féltékenykedő, fenyegető levelekkel kezdte el zaklatni Kelleyt. Ő júliusban zaklatás miatt feljelentést tett az FBI-nál, a szövetségi nyomozók pedig nyár végére találtak bizonyítékokat arról, hogy Broadwell valójában Petraeus szeretője. Október 21-én Broadwellt, október 22–29. között Petraeust hallgatta ki az FBI. James Clappernek, az amerikai titkosszolgálatok működését koordináló nemzeti hírszerzés igazgatójának november 6-án szóltak a Petraeus körül gyűrűző botrányról, Clapper először Petraeusszal, majd Barack Obama elnökkel beszélt, aki egyeztetésre hívta a CIA főnökét, majd november 9-én elfogadta a lemondását is. A törvényhozási bizottságokat csak ezután értesítették az ügyről.
Akik ismerik a Kelley-házaspárt, azt állítják, hogy csak baráti a viszony Jill és a CIA-igazgató között, és Brodway félreérthetett valamit, amikor beleolvasott Petraeus e-mailjeibe, és ez a végzetes félreértés vezetett a lemondáshoz, illetve az egész CIA-t megrengető botrányhoz.
Petraeus 37 évig szolgált katonaként az amerikai hadseregben. Irányította a központi parancsnokságot, vezetőként kulcsszerepet játszott az iraki háborúban, és parancsnoka volt az Afganisztánba küldött NATO-missziónak is. A hadseregtől 2011-ben vált meg, és lett a CIA igazgatója. Távozásával a Központi Hírszerző Ügynökség irányítását ügyvezető igazgatóként Michael Morell igazgatóhelyettes vette át.