A kneszet népszavazáshoz kötne minden területi engedményt

Előzetes jóváhagyását adta az izraeli parlament szerdán ahhoz az elképzeléshez, hogy a jövőben népszavazásra terjesszenek minden békemegállapodást, amelynek keretében az ország feladná Kelet-Jeruzsálem vagy a Golán-fennsík feletti ellenőrzését.

Az intézkedés - amelyet még két olvasatban jóvá kell hagyni ahhoz, hogy törvényerőre emelkedjen - jelentősen megnehezítheti a palesztinokkal és Szíriával folytatandó jövőbeli béketárgyalásokat.

Egy ilyen törvény ugyanis jelentősen hátráltathat, s ennél fogva akár meg is hiúsíthat mindenfajta kivonulást a Golán-fennsíkról, amelynek visszaadását szabja Szíria egy Izraellel kötendő békeszerződés előfeltételéül, avagy Kelet-Jeruzsálemből, amelyet a palesztinok leendő államuk fővárosává akarnak megtenni. Izrael mindkét területet az 1967-es háborúban foglalta el, majd bekebelezte (annektálta) azokat, de e lépéseit a nemzetközi közösség sohasem ismerte el.

A jogszabály nem vonatkozna a megszállt Ciszjordániára, amelyet a palesztinok vissza akarnak kapni leendő államuk részeként, s ahol az izraeliek több tucat zsidó települést hoztak létre, anélkül, hogy a területet annektálták volna.

A 120 fős kneszetben szerdán 68 igen szavazattal 22 ellenében szavazták meg a jobboldali Netanjahu-kormány tagjai által támogatott törvénytervezetet. A bizottsági viták azonban hónapokkal vagy akár évekkel is elhúzhatják a törvény végleges elfogadását.

A tervezet tartalmaz egy olyan kibúvót is, amelynek értelmében a kormánynak nem kellene referendumot kiírnia, amennyiben elnyeri a parlament kétharmadának, vagyis legalább 80 képviselőjének támogatását egy "területet a békéért" elvű megállapodás aláírásához.

Izrael eddig két arab szomszédjával kötött békemegállapodást: Egyiptommal és Jordániával 1979-ben, illetve 1994-ben. Mindkét megállapodásnak részét képezte háborúban elfoglalt területek visszaadása, de mindkettőt népszavazás nélkül írták alá.

Zsidó telepesek ezrei tüntetnek Jeruzsálemben

Mintegy tízezer zsidó telepes és szimpatizánsaik tüntettek Jeruzsálem belvárosában szerda este tiltakozásul az ellen, hogy az izraeli kormány nemrégiben egy időre befagyasztotta az új lakások építését a ciszjordániai zsidó telepeken.

A Benjámin Netanjahu miniszterelnök rezidenciája közelében tüntető telepesek a gyűlést az eddigi legnagyobb "erődemonstrációnak" szánták, amely azt hivatott mutatni, hogy eltökélten szembeszállnak a kormánydöntéssel.

A tüntetők az esős idő ellenére viszonylag nagy számban gyűltek össze, ami azt jelzi, a telepesek körében van támogatottsága az egyre hevesebb ellenállásnak. A megmozdulás résztvevőinek nagy része ortodox zsidó volt, és sok volt közöttük a tizenéves. Egy területet elkülönítettek azok számára, akik vallási okokból jobban szeretik, ha a férfiak és a nők nem mutatkoznak együtt.

Nem engedtek be egy EP-delegációt a Gázai övezetbe

A delegáció valamennyi tagja megkapta az engedélyt kedden, de három órával később biztonsági okokra hivatkozva az izraeli hatóságok mégis megtagadták a belépést az övezetbe - állt az EP közleményében. Az EP-képviselők magyarázatot követelnek az eset miatt, amely szerintük abból a szempontból is "különös", hogy Gázai övezeti látogatásukat éppen néhány órával azután mondták le izraeli részről, hogy az uniós külügyminiszterek Brüsszelben "megerősítették határozott állásfoglalásukat a zsidó telepépítések felfüggesztése, illetve a palesztin állam mellett az 1967-es határokon belül, azaz beleértve Kelet-Jeruzsálem területét is".

A tízfős csoport látogatásának az volt a célja, hogy értékelje a közel-keleti békefolyamatot és megbeszéléseket folytasson egyebek mellett Jeruzsálem jövőbeli státusáról és a palesztinközi megbékélésről.

Az izraeli külügyminisztérium szóvivője a francia hírügynökség megkeresésére azt mondta, hogy a Hamász palesztin szervezet "arra használná a külföldi tisztségviselők látogatását, hogy tekintélyt szerezzen magának és folytassa a terror politikáját az izraeliek és palesztinok ellen".

Háárec: Egyiptom földalatti falat épít a Gázai-övezet határán

Egyiptomi földgyaluk láttak munkához szerdán a Gázai-övezeti határán, s az egyik izraeli lap azt írta, a munkálatok egy földalatti fémfal létesítését célozzák, a palesztin csempészalagutak útjának lezárására.

A határ menti Rafahból szemtanúk elmondták, látják a határkerítés közvetlen túloldalán dolgozó egyiptomi bulldózereket, de azt nem, hogy pontosan mit csinálnak. A Háárec című izraeli lap viszont arról számolt be, hogy Egyiptom egy 20-30 méter mélységbe nyúló földalatti fémfalat létesít rövid határszakaszán, amely alatt csempészalagutak tömegét ásták ki a palesztinok, hogy kijátsszák a Gázai-övezet izraeli blokádját.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.