A KKP vezetésébe tart a leggazdagabb kínai

Kína leggazdagabb embere a Kínai Kommunista Párt (KKP) Központi Bizottságának tagja lehet - jelentette a CNN. Liang Wengen egyelőre csak jelölt, ám ha megválasztják, akkor az első magánvállalkozó lesz, aki bekerül az állampárt döntéshozó szervébe.

Az 55 éves Liang Wengen az ázsiai óriás legnagyobb nehézgépgyártójának, a Sany Groupnak az alapítója. A Forbes szerint ő a leggazdagabb kínai, vagyonát 9,3 milliárd dollárra becsülik.

A Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságába ötévente kétszáz teljes jogú és százötven pótküldöttet választanak. A Központi Bizottság választja meg a legfőbb vezetőket. A Központi Bizottság egyébként általában évente négyszer ül össze, hogy megtárgyalja és elfogadja a főbb intézkedéseket.

Liang 2004-ben lett a KP tagja, és volt már küldött 2007-ben, a párt előző kongresszusán. Korábban háromszor is pályázott a párttagságra, ám minden alkalommal elutasították. Legutóbb azért, mert "olyan magánvállalkozók nem lehetnek párttagok, akik hétnél több embert foglalkozatnak", közölte a Sany Group egyik illetékese az amerikai hírtelevízióval. Az út 2001-ben nyílt meg számára a párttagság felé, amikor az említett szabályt eltörölték.

A leggazdagabb kínaiak listáját összeállító Hurun Rich lista egyik korábbi munkatársa, Ruper Hoogewerf szerint szimbolikus jelentőségű, hogy Liangot beválaszthatják a KB-be. "A magánszektor nagyon fontos szerepet játszik az egész gazdaságban, új munkahelyeket teremt, jelentős összegű adót fizet. A kapcsolat kölcsönös, egymásra vannak utalva", mondta.

Szakértők szerint Liang jó eséllyel pályázik a posztra, számtalan "piros pontot" szerzett már az ország vezetésénél. A Sany Group volt az, amely tavaly segített a bánya mélyén rekedt 33 chilei bányász megmentésében. – A kínai kormány felajánlotta a segítségét, majd Liangot kérték meg, hogy a kormány nevében ezt hajtsa végre - mondta Hoogewerf. A cég nehézgépekkel járult hozzá a mentéshez. A 2008-as, Szecsuán tartományban bekövetkezett földrengés után is pénzzel, eszközökkel és mentőcsapatokkal segítette a munkálatokat a vállalat.

Tang Wenfang, a Közvélemény és politikai Változások Kínában című könyv szerzője szerint Liang megválasztása komoly lépés lehet a kínai politikai reformban, mivel hosszú távon a vállalkozók bevonása színesíteni fogja a párttagságot. Úgy véli, a lépés elősegítheti a párton belüli demokráciát.

Liang Wengen (jobboldalt) vagyonát 9,3 milliárd dollárra becsülik.
Liang Wengen (R), chairman and main shareholder of Sany Group, visits the Sanyi Middle School in Lianyuan, Hunan province, April 4, 2011. Heavy machinery magnate Liang has usurped the top spot among China's billionaires, according to the Hurun Rich List 2011 survey released on September 7, 2011 that called 2011 a record year for the country's super rich. Picture taken April 4, 2011. REUTERS/China Daily (CHINA - Tags: EDUCATION BUSINESS INDUSTRIAL) CHINA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN CHINA
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.