A királycsináló nem kér a baloldalból
Elutasította az együttműködést az olaszországi választásokon első helyre befutott baloldali pártszövetség vezetőjével, Pier Luigi Bersanival Beppe Grillo, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője. Grillo most az olasz politika királycsinálója: mivel az M5S a baloldali Közjó és a Silvio Berlusconi exkormányfő vezette Szabadság Népe (PdL) koalíció fej fej melletti szereplése mögött a harmadik helyet szerezte meg, Olaszországban kormányt most csak az alakíthat, aki őt és az önálló pártként a legtöbb szavazatot szerző M5S-t maga mögé tudja állítani. Jelentőségével a komikusból politikussá vedlett Grillo valószínűleg tisztában is van: ahogy az együttműködés kizárásáról szóló keddi blogbejegyzésében fogalmazott, Bersani „beszélő halott”, egy „lesipuskás”, az olaszokra pedig egy éven belül úgyis új választások várnak. A megméretésen az M5S valószínűleg még több szavazatot kapna.
Bersani pártjának, a Demokrata Pártnak (PD) a vezetésével a Közjő fölényesen győzött az olasz képviselőházban, ahol a 630-ból most 345 mandátum az övé, a szenátusban viszont hajszálvékony többséggel Berlusconiék győztek: a PdL-nek 116 szenátora lehet az új felsőházban, szemben a Közjó 113 politikusával. Az M56 a képviselőházban 108, a szenátusban 54 helyet tudhat magáénak. A korábbi technokrata miniszterelnök, Mario Monti centrista szövetsége leszerepelt, 45 képviselője és 18 szenátora önmagában nem elég ahhoz, hogy Bersaniékkal működőképes kormányt alakíthasson.
Megfigyelők szerint a kormányalakítási huzavona kétféleképpen végződhet: az egyik forgatókönyv úgy szól: Bersani végül kiegyezik Berlusconival, és nagykoalíció kerül hatalomra Olaszországban, a másik lehetőség pedig az, hogy jön a baloldali-centrista kisebbségi kormány, amelynek léte az M5S külső támogatásától függ. Korábban még ez utóbbira engedett következtetni, hogy az M5S a hétfői urnazárás után sietve jelezte, ügyről ügyre, törvényről törvényre keresi az együttműködés lehetőségét.
Bár Grillo keddi blogbejegyzése után a Reuters már arról írt, hogy Olaszország előtt csak a nagykoalíció jelenthet kiutat, ennek esetleges megalakulása körül nagyon sok még a kérdőjel. Egyrészt azért, mert a nézetkülönbségek miatt egy Bersani-Berlusconi kormány úgyse tartana sokáig, másrészt azért, mert az új választásokat kizáró Berlusconi aligha hajlandó a nevét adni azokhoz a biztos népszerűségvesztéssel járó megszorításokhoz, amelyekről az új római kormánynak szinte borítékolhatóan döntenie kell, hogy talpra állítsa a vergődő gazdaságot. Ezzel kapcsolatban sokan megjegyzik azt is, hogy Angela Merkel német kancellár és pártja, a CDU számára politikai öngyilkossággal érne fel pénzt ígérni az olaszoknak is a szeptemberi szövetségi választások előtt.
Német részről egyébként volt már, aki bedobta magát az olasz kormányalakítási vitákba, mégpedig az a Peer Steinbrück szociáldemokrata kancellárjelölt, aki a maga részéről keresetlenül bohócnak nevezte Grillót és Berlusconit is. „Valamelyest megdöbbent, hogy két bohóc nyerhetett az olaszországi választásokon” – mondta egyik nyilvános felszólalásában a nem éppen empátiájáról ismert szociáldemokrata politikus, amire a németországi látogatáson tartózkodó olasz államfő, Giorgio Napolitano lemondta azt a vacsorát, amelyet Potsdamban közösen kellett volna elkölteniük.