A kínaiak nem akartak a sajtó elé állni Brüsszelben

Kisebb botránnyal köszöntötte a szabad sajtó napját az Európai Bizottság. A kínaiakkal való találkozó után ugyanis a vendégek kérésére nem tartottak sajtótájékoztatót. Nem ez az első eset, hogy az EB korlátozta az újságírókat.

A José Manuel Barroso, az EB elnöke és Li Ko-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnök-helyettes közötti találkozó után nem tartottak sajtótájékoztatót. A bizottság azt a benyomást keltette, hogy bár ők felajánlották a lehetőséget, a kínaiak nem akartak a sajtó elé állni. Az újságírók a bizottság rendes déli sajtótájékoztatóján, szerdán és csütörtökön is erről faggatták a szóvivőt, nehezményezve, hogy az EU, mely oly nagy becsben tartja a sajtószabadságot, nem bírja elérni a kínaiaknál, hogy vezetőik álljanak a brüsszeli sajtó elé.

Tapssal fogadta a sajtóhad, amikor Ann Cahill ír újságírónő felolvasta a sajtómunkások általa vezetett érdekszervezetének nyilatkozatát. Ebben tiltakoznak az ellen, hogy az EU-intézmények megengedik a kínai és az orosz hatóságoknak, hogy azok határozzák meg, ki vehet részt a sajtótájékoztatókon, és hogy lesz-e egyáltalán sajtótájékoztató. Azt is nehezményezi a szervezet, hogy az EU vezetői sem tartanak ezek után a találkozók után sajtótájékoztatót, és formálisan kérte, hogy Barroso a kétoldalú találkozó után nyilatkozzon. Hiába.

A láthatóan egyre türelmetlenebb bizottsági szóvivő, Pia Ahrenkilde Hansen közölte, hogy a sajtószabadság nem alku tárgya, ugyanakkor „reálisan kell viselkednünk a partnereinkkel”. Abban a reményben, hogy lezárhatja a témát, jelezte: a diplomáciát nem a sajtóteremben fogják alakítani. Nem járt sikerrel.

A szóvivő azzal próbált érvelni, hogy az Európai Bizottság a legnyitottabb politikai intézmény a világon, ám ezzel csak újabb sérelmeket hívott elő az újságíróhadból. Szóba került, hogy nincs közvetlen bejárásuk az eurokraták irodáihoz az újságíróknak. Felmerült a szauna használatának kérdése is: miért nem tudják az újságírók ellenőrizni, hogy az adófizetők pénzéből hogyan és mire használják a híres bizottsági szaunát, amelyben Olli Rehn (finn) pénzügyi biztos tartott rendhagyó háttérbeszélgetést férfi újságíróknak. A sajtó nehezményezte azt is, miért nem tart a testület soha nyilvános meghallgatást.

2010 novemberében már volt hasonló eset: akkor az EU-intézmények kizárták a kínai vezetéssel szemben kritikus újságírókat a kínai delegációval tartott sajtótájékoztatóról „biztonsági okokra” hivatkozva. Ám a többi újságíró heves tiltakozása miatt meg kellett hátrálniuk, és mégis be kellett engedniük őket. Igaz, ekkor a kínaiak kérésére végül az egész sajtótájékoztató elmaradt. Ezúttal mindkét oldal biztosra ment, és a brüsszeli újságírók Barroso–Li Ko-csiang (Li Keqiang) sajtótájékoztató nélkül ünnepelhetik a szabad sajtó napját.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.