A kettős állampolgár rossz francia?
Valószínűleg csak a választásokkal dől majd el, ki húzta a rövidebbet abban polémiában, amelyet Eva Joly robbantott ki a Francia Forradalom kitörésének idei évfordulóján azzal a megjegyzésével, hogy a július 14-i katonai parádékat ideje lenne már civil felvonulással helyettesíteni a Champs Elysées-n. A zöldek elnökjelöltje szerint már csak diktatúrákban szokás a nemzeti ünnepeket katonai pompával ünnepelni.
Eva Joly ötlete sem bal-, sem jobboldalon nem aratott sikert Franciaországban. A franciák ugyanis pártállásuktól függetlenül ragaszkodnak e nap ünnepi külsőségeihez és hagyományaihoz. A szocialisták és a kommunisták egyaránt ezeket a tradíciókat emlegették a zöld felvetés kapcsán és legfeljebb azt tartanák elképzelhetőnek, hogy a tankok után a polgárok is felvonulhassanak a jövőben a főváros központjában.
Tíz hónappal az elnökválasztások előtt a jobboldalon egyenesen kampánylehetőséget láttak Eva Joly ötletében, abból kiindulva, hogy a zöld szavazatok túlnyomó többsége a szavazás második fordulójában amúgy se a jobboldal várható jelöltjére, Nicolas Sarkozy elnökre, hanem szocialista kihívójára jut majd. Az elnöki párt képviselői Joly felvetését nem egyszerűen rossznak, hanem nemzetietlennek kiáltották ki. Ez azért lehetséges – sugallták –, mert maga Joly sem „francia vérből való”, hiszen norvégnak született és házasság révén lett francia állampolgár. Márpedig a kettős állampolgárságot egy ideje a jobboldalon nem kedvelik: nemrégiben az elnöki párt néhány prominense vetette fel megszüntetésének lehetőségét. A botrányt most csak fokozta, hogy a vitába Francois Fillon kormányfő is beszállt és azt találta mondani, hogy „ennek a hölgynek a francia tradíciókat, a francia értékeket, a francia történelmet illetően nincs túl régi kultúrája”.
Fillon e kijelentésével magas labdát adott fel az ellenlábas szocialistáknak, akik szerint jelenleg olyan kormányfője van az országnak, aki a köztársasági alapértékeket kérdőjelezi meg, amikor különbséget tesz állampolgár és állampolgár között.