A katonák meghallgatják a thai ellenzék reformtervét
A Jinglak Sinavatra vezette kormány elleni tüntetők a miniszeterelnöki hivatal kerítéséről fémvágó ollókkal leszedték a behatolást akadályozó erős dróthálókat. Az épületet őrző fegyvertelen rendőrök nem akadályozták meg, hogy a néhányszáz főre csökkent tömeg behatoljon az épület kertjébe, ám az épület bejáratát sorfalukkal elállták. A tüntetők “a szimbolikus győzelmüket” követően békésen távoztak.
Szuthep Thaugszuban, a korábbi demokrata párti kormány miniszterelnök-helyettese, aki az ellenzéki megmozdulások fő szervezője és hangadója, magát nevezte meg az utóbbi napokban éltere hívott Népi Demokratikus Reform Bizottság vezetőjeként. Ebbeni minőségében még szerdán felszólította a hadsereg, a légierő és a haditengerészet főparancsnokait, hogy hallgassák meg az ő személyében a nép akaratát, hogy miért is kell Jinglaknak és kormányának lemondania és a hatalmat átadni egy népi tanácsnak. Felszólította a parancsnokokat, hogy ennek megfelelően csütörtök reggel találkozzanak vele. A megbeszélésre nem került sor, ám este Szuthep a bangkoki Demokrácia Emlékművénél néhány ezres tömeg előtt közölte, hogy a főparancsnokságtól kapott válasz szerint szombaton elmondhatja reformtervét. Mint a Bangkok Post írta, a főparancsnokság szóvivője annyiban pontosított, hogy a megbékélés érdekében készek “moderátor” szerepet betölteni a szombati fórumon, amelyre a kormányellenes megmozdulások vezetői mellett hivatalosak az állami intézmények képviselői, akadémikusok, jogtudósok is, miként a kormányt támogató vörös ingeseket tömörítő Egyesült Front a Demokráciáért a Diktatúra ellen vezetői is.
Az egy hónapja tartó tüntetések Jinglak Sinavatrát már hétfőn engedményre kényszerítették. Akkor bejelentette a parlament föloszlatását és új választások kiírását feberuár 2-ára. Ám azzal érvelt, hogy az alkotmány értelmében nem adhatja át a hatalmat egy nem választott szervnek, tehát a Szuthep féle “népi tanácsnak”. Így a választásokig marad ügyvezető kormányfő. Most – alighanem reagálva Szuthepnek a kísérletére, hogy a hadsereg vezetőitől kapjon támogatást – maga is kezdeményezte, hogy a választások eredményeként alakuló új kormány kezdjen politikai reformokba.
Thaiföldön egy évtizede Thakszin Sinavatra, a mostani kormányfő bátyja a megosztó személyiség. 2001-ben, majd 2005-ben is győzött a választásokon, ám a bangkoki elitet és a középosztályt képviselő demokrata párti sárga ingesek több hónapos tüntetésének hatására a hadsereg vértelen puccsal vette át a hatalmat. Ám miután egy év elteltével választásokat engedélyeztek, ismét a száműzetésbe távozott Thakszin utódpártja győzött a vidéki és a városi szegényebb rétegek voksával. Ez ismétlődött meg 2011-ben is, így lett miniszterelnök Jinglak. A megfigyelők szerint a Thakszin-utódpárt az esélyes februárban is, ha valóban lesznek választások. A demokrata párti ellenzék, így Szuthep is tisztában van ezzel, ezért szeretne a mostani tüntetésekkel és a katonák jóváhagyásával olyan reformot keresztülvinni, amellyel kitiltanák a “Sinavatra-klánt” a thai politikai életből, s egy átmeneti ideig nem választott néphatalom irányítaná az országot.