A karikatúra néha robban
Az ominózus karikatúra válasz arra, hogy a melbourne-i rendőrség egyelőre hiába keresi a huszonegy éves egyetemista, az indiai Nitin Garg gyilkosait. Rasszisták az ausztrálok, a rendőrség pedig feltehetően összejátszik a gyilkosokkal – sugallja az indiai Mail Today rajza, míg a lap szerkesztője szerint azért vélik Melbourne rendőrségét rasszista szervezetnek, mert nem lépett fel elég hatékonyan az indiai diákok támadói ellen.
Victoria állam hatóságai azonnal verbális ellenoffenzívát indítottak. A helyi rendőrszakszervezet röviden hülyének minősítette a rajzot, a rendőri ügyekért felelős miniszter viszont kifejtette, hogy Victoria igen toleráns állam, a rendőrség pedig toleráns intézmény, és aki az ellenkezőjét sugallja, nagyon téved. Az ausztrál hatóságok szerint nincs szó fajgyűlöletről, csupán a diákok járnak rosszkor rossz helyen, ezért érik őket támadások. Az indiai egyetemisták a helyi átlagnál gyakrabban vállalkoznak hosszú gyalogos sétákra, és értékes holmikat, például laptopokat hordanak maguknál – vagyis kiprovokálják a rablótámadásokat.
Az indiaiak viszont azt mondják, hogy míg Sidney-ben és Melbourne-ben a diákok csak pár tízezren vannak, ám minden huszadik támadás őket éri. A támadások miatt az indiai kormányzat már többször tiltakozott, és most utazási figyelmezetetést adott ki az Ausztráliába utazóknak. Indiában a támadásokat faji jellegűnek fogják fel, az ausztrálokat viszont kormányszinten is felháborítja a vád.
A nemzetközi oktatás Ausztrália legjövedelmezőbb üzletága, bevétele a szén- és az ércbányászat után következik. Évi 15,1 milliárd ausztrál dollárt hoz, és az indiaiak (tavaly 70 ezer fő) jelentik a második legnagyobb csoportot a külföldi tanulók között. A legutóbbi incidensek miatt azonban megcsappant a tanulási kedv, 46 százalékuk már le is mondott az ausztráliai tanulásról – lehet, hogy ebben közrejátszott a szigorodó vízumkiadási gyakorlat és az ausztrál dollár erősödése is.