A Kadhafihoz hű erők áttörték a felkelők védvonalát ez-Zavíjánál
A beszámolók szerint a kormányerők aknavetőkkel és gépfegyverekkel indítottak heves támadást a felkelők ellen. Az al-Dzsazíra arab hírtévé is beszámolt a támadásról, de azt állította, hogy az még mindig a felkelők kezén van és a harcokban 30 ember meghalt - írja az mti.hu. A felkelők ugyanakkor kiszorították a stratégiai fontosságú kelet-líbiai Rász Lanuf olajkikötőből Kadhafi katonáit, és kitűzték a város felett saját lobogójukat - jelentette szombatra virradóra az al-Dzsazíra hírtelevízió.
Kadhafi katonái azután hagyták el a várost, hogy ellentámadásba lendültek az újonnan létrehozott katonai tanács fegyveresei. A rendszerellenes erők sikeréhez az időjárási viszonyok is hozzájárultak: viharos szél tombolt a település környékén, s rosszak voltak a látási viszonyok, ezért a líbiai hadsereg nem tudta bevetni a felkelők ellen harci helikoptereit és vadászgépeit.
A líbiai külügyminiszter-helyettes, Háled Káim ugyanakkor éppen az ellenkezőjét mondta újságíróknak. Azt állította, hogy a hadsereg újra ellenőrzése alá vonta a várost.
Péntek éjjel Bengázi egyik elővárosában, Radzsmában tűz pusztított a legnagyobb fegyverraktárban, melyet a Kadhafihoz hű erők felrobbantottak.
Kórházi források szerint az egymást követő robbanásokban eddig legkevesebb 9 ember veszette életét, további 10 pedig megsebesült. Több közeli ház összeomlott. Az al-Dzsazíra arab hírtévé jelentése szerint 17 ember vesztette életét a fegyverraktár elleni támadásban. Marosi Antal, az MTI Hírcentrum Bengáziban tartózkodó tudósítója 20 ember haláláról tud. A város kórházaiba számos sérültet szállítottak - írja a hirado.hu.
Eközben a Líbia ellen foganatosított szankciók visszavonását követeli az ENSZ Biztonsági Tanácsától a Kadhafi-rezsim. A BT-nek küldött levelében Tripoli hangsúlyozza, hogy a tüntetők elleni erő alkalmazása "minimális" volt, és csak olyanokkal szemben alkalmaztak erőt, akik törvényt sértettek.
Egy líbiai emberi jogi szervezet szerint a rendszerellenes tüntetők elleni hatósági fellépésnek eddig közel 6000 halottja van Líbiában. Ehhez képest Tripoli azt állítja a BT-nek küldött levelében: a válság kirobbanása óta parancsba adták a katonáknak, hogy a lehető legnagyobb visszafogottsággal reagáljanak a provokációkra.
A líbiai kormány megdöbbenéssel fogadta azt, hogy a BT egy hete korlátozásokat vezetett be az ország ellen.
Tripoli azt követeli, hogy az ENSZ-testület függessze fel a Moammer Kadhafi elnök és a hozzá közeli személyek elleni büntetőintézkedéseket, "amíg fény nem derül az igazságra".
A BT a múlt szombaton utazási korlátozásokat vezetett be Moammer el-Kadhafi és családtagjai, illetve a líbiai vezető közvetlen környezetéhez tartozó személyek ellen, és elrendelte bankszámláik befagyasztását. Egyben a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását, és fegyverembargóval sújtotta Tripolit.
Tripoli hangsúlyozza, hogy nem aláírója ugyan az ICC-t létrehozó római egyezménynek, ennek ellenére kész együttműködni vele, de csakis "a nemzeti bíróságok elsőbbségének elve" alapján.