„A jövőnkért harcoltunk”

Az EuroMajdan az összecsapások előtt olyan hely volt, ahol az emberek büszkék voltak és méltóságteljesen viselkedtek. A Függetlenség tere tele volt pozitív energiákkal, és mindenki egy jó ügyért harcolt. A jövőnkért harcoltunk – mesélte könnyeivel küszködve az ukrán Kateryna Kruk politikai szakértő és újságíró, a Közép-európai Egyetem által szervezett kerekasztal-beszélgetésen, amelyen hazai és ukrán szakértők az utóbbi napok véres fordulatára és Ukrajna jövőjére keresték a választ.

Kruk az első naptól kezdve ott volt a tüntetések központjának számító Majdanon, így pontosan látta, hogy miként vált a tér polgárháborús övezetté. Mind mondja, először akkor változott meg a légkör, amikor a rendőrség november 30-án durván lecsapott tüntető diákok egy csoportjára.

"Korábban senki nem akart többet, mint az európai uniós  társulási szerződés aláírását, de miután látták, hogy milyen durván bántak a diákokkal, minden megváltozott. Ezt követően a tüntetés személyes üggyé vált. „Megverték a gyermekeinket, az unokáinkat”, mondogatták az emberek" – emlékszik vissza a fiatal nő, aki a Majdanról érkezett Budapestre.

Bár senki nem tudja pontosan, mi volt a szikra, amely az e heti káoszhoz vezetett, Kruk úgy véli, hogy az események azért vettek erőszakos fordulatot, mert a tüntetők úgy érezték, magukra maradtak: az ellenzék sem képviseli már az érdekeiket. Ezért biztosnak tartja, hogy az ellenzéki vezetők és Viktor Janukovics elnök közötti megállapodás aláírása nem jelenti a harcok végét.

Ezzel egyetértett a beszélgetés másik ukrán résztvevője, a szintén „majdani veterán”, Iryna Bekeshkina is. Mindketten úgy vélik, hogy ha ugyanezekkel a feltételekkel, de korábban születik meg a megállapodás, az talán kielégítette volna az embereket. "Három nappal ezelőtt működött volna a dolog. De most már nagyon mérgesek az emberek. A majdaniak nem fognak belemenni, hogy Janukovics decemberig a helyén maradjon, hogy az az ember, aki felelős az erőszakért, ne feleljen érte” – mondta Bekeshkina, az Ilko Kucheriv Democratic Initiatives Foundation ukrán think-tank vezetője.

A helyzetet tovább nehezíti, hogy az ellenzék már nem tud hatni a Függetlenség terén összegyűlt dühös tömegre, amely Janukovics lemondását követeli. A három hónapja tüntető emberek maguktól valószínűleg nem hagyják majd el a teret addig, amíg meg nem kapják, amit akarnak. „Az emberek tudják, hogy ha most nem győznek, a rezsim nemcsak utánuk, de a családjuk és a gyerekeik után megy. Az EuroMajdan sajnos már nemcsak az EU-ról, vagy a kormány leváltásáról szól, hanem a túlélésről” – mondja Kruk, aki biztos benne: ismét hosszú éjszakára lehet számítani.

A Majdan arcai
People cheer as they listen to police officers from Lviv who have joined anti-government protesters during a rally in Independence Square in Kiev February 21, 2014. Ukraine's President Viktor Yanukovich announced concessions to his pro-European opponents on Friday, including a plan to hold early elections, but it was unclear whether the opposition would accept such an EU-mediated deal to end a violent crisis. REUTERS/Olga Yakimovich (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.