'A jövő sem Moszkván múlik'

Az elmúlt évek, nagyköveti tevékenykedésének időszaka a kétoldalú kapcsolatok egyik legsikeresebb periódusa, amelyet a kereskedelmi forgalom, a magyar export dinamikus növekedése, a vitás kérdések tárgyalásos rendezése jellemzett. A jövő sem Moszkván múlik, Oroszország nyitott, kész a kapcsolatok folytatására, javítására az új magyar kormánnyal. Igor Szavolszkij orosz nagykövet budapesti megbízatása lejártával munkatársunkkal beszélgetett.

Kétoldalú viszony

Azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt két évtizedben voltak hullámvölgyek, leginkább az 1998-2002 közötti időszakban, s a várható kormányváltás ismét lehűlést hozhat-e, a nagykövet úr hangsúlyozta, kettőn áll a vásár. Oroszország nyitott, hogy a pozitív trend folytatódjék, ha ez egybevág a magyar kormány szándékával. Tavaly a külkereskedelmi forgalomban 14 milliárd dollárral rekordévet zártak. Tíz év alatt (1999-től) a magyar kivitel a tízszeresére emelkedett. Az elmúlt időszakot a politikai párbeszéd javuló légköre, az érdekek kölcsönös tiszteletben tartása jellemezte. A kétoldalú együttműködésben az energetika fajsúlyos elem. A nagykövet nem ért egyet a két - Magyarország részvételével kivitelezendő - projekt olyan megközelítésével, hogy a Nabucco „európai", míg a Déli áramlat „orosz". Ez utóbbiban többségben vannak az EU-államok (két kivétellel: Oroszország és Szerbia), mi több, a kezdeményezés is orosz-olasz, amihez nemrég a franciák is csatlakoztak. Amit eddig Oroszország vállalt ( Déli, Északi áramlat), ahhoz biztosítja a szükséges tőkét. Piac van, Oroszország nagy gáztartalékokkal rendelkezik, szögezte le.

Ami a Malévet illeti, egyetért abban, hogy nehezen megoldható, de elvi problémát a nagykövet nem lát. A csődközeli Malév privatizációjakor egy orosz üzletember jelentkezett, megalapozott üzleti tervekkel, ám a későbbi orosz résztulajdonos csődbe ment. Ekkor szállt be a VEB (Orosz Külkereskedelmi Bank, amely nagyon hasonló a Magyar Fejlesztési Bankhoz - mindkettő állami tulajdonú), jelezve, az orosz kormány is bizonyos figyelmet szentel az ügynek. A Szurgutnyeftegaz ügyében a szakemberek nem érzékelnek irritáló jeleket. Szavolszkij úr biztos benne, hogy a két vállalat megegyezik, noha tud róla, hogy a magyar bíróságokon viták vannak, s orosz részről is felmerültek aggályok, a diszkrimináció gyanúja. Mindezt a párbeszéd, a tárgyalások oldhatják meg.

Oroszország

Több dolog miatt érintette erősebben a nemzetközi gazdasági válság, mint várták. 1. Nagyon erősen függ a külpiacoktól. A kivitel döntő részét az energiahordozók adják, de visszaesett a kereslet, csökkentek az árak, a bevételek. 2. Oroszország gazdasági szerkezete nem eléggé diverzifikált, innovatív. Korábban dőlt a pénz, a petrodollárok elkényelmesítették az üzleti szférát, s most az a legfontosabb, hogy a válság kényszerítő hatását kihasználva, állami segítséggel a modernizációra összpontosítsanak. A válságból lassan kilábalnak, s érvényre juttatják a kormány 2020-ig kidolgozott programját, amelynek központi témája a beruházások élénkítése, az innováció. Eközben az állam teljesíti szociális kötelezettségvállalásait. Vannak tartalékai, mert az olaj- gázpénzeket eltették a stabilizációs alapba, a jövő nemzedék alapjába és nőttek a valutatartalékok. Ezek adják a fedezetet, hogy a kormány a lényegesen visszaesett bevételek mellett is növelje kiadásait. Az alap: az állam teljesíti a vállalt szociális kötelezettségeket, a nagy ellátórendszerek reformját úgy hajtja végre, hogy a társadalmi újraelosztás igazságos legyen. Ennek megfelelően a nyugdíjak az idén 30, jövőre 40 százalékkal emelkednek (2009-ben mintegy tíz százalékos infláció, 7-8%-os munkanélküliség mellett).

Orosz-amerikai kapcsolatok

Javításukhoz globális érdek fűződik. Az előző amerikai adminisztráció idején romlott a viszony, a stratégiai egyensúlyt felborították. Ez a vonal, a Washington-centrikus egypólusú világ vereséget szenvedett: Obama elnökkel megváltozott a légkör, az új elnök meghallgatja másik felet is és érvel. Sokmindent meg kell tárgyalni, a többi között az egyetlen, még érvényes stratégiai fegyverzetkorlátozási megállapodást, amely decemberben lejár. Az európai hagyományos fegyverzet korlátozásáról szóló -korábban módosított szerződés alapjaiban még jó, de az elmúlt tíz év alapján bizonyos változtatások kellenek. Obamával az USA teljesen új döntést hozott a rakétapajzsról. Még nincs megállapodás, de a logika, a partnerekkel való egyeztetés közelebb áll Moszkva álláspontjához. Oroszország kész tárgyalni egy orosz - európai (EU) - amerikai rakétapajzs létrehozásáról.

Európa

Az EU a legfontosabb partner, Oroszország külkereskedelmének több, mint a felét vele bonyolítják le, elemi érdek a Brüsszellel való jó viszony. És a tagországokban a belpolitikai változások - ritka kivételekkel, amelyekhez Magyarország is tartozik - nem befolyásolják a külpolitikát, az Oroszországhoz való viszonyt. Jó példa erre Németország, ahol sok kormányzat, sokszínű koalíció volt hatalmon, de ez nem befolyásolta - eltekintve egyes személyek különböző hozzáállásától - az Oroszország-politikát.

Igor Szavolszkij budapesti megbizatása végeztével nyugdijba vonul. Könyviráson nem gondolkodik. 1960-ban kezdett magyarul tanulni, véletlenül került az egyetemen a magyar szakra, de ezt sohasem bánta meg. Élete nagyobbik része Magyarországhoz kötődött, de mint elmondta, ezt a sors ajándékának tekinti, mert sok okos, tisztességes emberrel találkozott.

 

Igor Szavolszkíj
Igor Szavolszkíj, Kurucz Árpád felvétele, 2009-10-13
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.