A hongkongi diákok ellenálltak az agymosásnak

Több mint egy hétig tiltakoztak a diákok, tanárok, szülők és aktivisták a hongkongi kormányzati épületek előtt, mire elérték céljukat: a hongkongi kormányzat meghátrált, nem kötelező a fiataloknak kínai hazafias órákat hallgatniuk.

A tantárgy tananyagában szerepelt volna állampolgári ismeret is, de a diákokat inkább a Kínát dicsőítő fejezetek hergelték fel. Az óra anyagában a szerzők ugyanis magasztalták volna az egypártrendszer előnyeit, a többpártrendszert ezzel szemben káoszhoz hasonlították, a Tienanmen téri vérengzéshez és a Mao Ce-tung (Mao Zedong) ideje alatti éhezéshez hasonló események felett viszont átsiklottak volna. Az új órát az általános iskolákban már most szeptembertől, a középiskolákban pedig 2013-ban vezették volna be.

A kormányzat az után kezdett visszakozni, hogy – az aktivisták számításai szerint – százezren vonultak a kormányépületek elé (a rendőrség szerint csak 36 ezren). A demonstráló diákok, tanárok és szülők nem lankadtak, ezen a héten például éhségsztrájkoltak a kormányzati épületek előtt. Tegnap is rengetegen tüntettek az utcákon, sokan sátorral érkeztek.

A kritizálók szerint az óra arra lett volna jó, hogy pekingi irányítással átmossák a hongkongi gyerekek agyát. A kormány korábban azt mondta, azért tartja fontosnak a tárgyat, mert ezzel erősítik a nemzeti hovatartozást és a diákok identitását. Kína különleges igazgatású területén azonban egyre magasabbra csaptak a Peking-ellenes indulatok. A diáktüntetés is annak a jele, hogy a hongkongiaknak elegük van a kínai hatalomból. Ráadásul egyre nagyobb a kulturális, társadalmi és politikai szakadék Hongkong és az anyaország között.

Leung Csun-jing (Leung Chun-ying), a város vezetője elmondta, az iskolák szabadon eldönthetik, hogy bevezetik-e a kínai hazafias oktatást vagy sem. – Az iskolákat felhatalmaztuk, hogy eldönthessék, mikor és milyen módon vezetik be a morális és nemzeti oktatást – közölte a kormányzó, aki le is mondta részvételét a Vlagyivosztokban tartott Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) üléséről.

Vasárnap egyébként választások lesznek, a hongkongi lakosok a képviselői helyek feléről, 60–70 mandátumról döntenek majd. A BBC hongkongi tudósítója szerint a hetek óta tartó tüntetések nagy lökést adtak a demokráciát támogató törvényhozóknak, így esélyes, hogy a vasárnapi voksoláson nagy sikert fognak elérni. Sokan emiatt úgy gondolják, hogy a döntés bejelentésével próbálják meg manipulálni a választás eredményét, hogy mindenképpen a demokrácia hívei győzzenek.

Visszavonni -olvasható a tüntető kendőjén. A hongkongi kormányzat meghátrált a diákok előtt
A protester covers his eyes with a black ribbon that reads "Withdraw" during a demonstration against the launch of national education outside government headquarters in Hong Kong September 7, 2012. A wave of protests in Hong Kong ahead of elections is posing a major test for the city's new leader as the prospect of voter discontent threatens to shake up the political landscape in retaliation against perceived meddling by Beijing. REUTERS/Tyrone Siu (CHINA - Tags: POLITICS EDUCATION CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.