A hegy megy Moammerhez?
Líbiában többszáz tüntető csapott össze rendőrökkel, az ország keleti részén fekvő Bengáziban. Szemtanúk szerint a rendőrség vízágyúval, könnygázzal és gumilövedékekkel indult a kövekkel és molotov-koktélokkal felszerelkezett tüntetők ellen – adta hírül a Reuters. Az éjszakai összecsapások után most nyugalom van az ország második legnagyobb városában, ahol a zavargásokhoz egy ügyvéd letartóztatásának híre vezetett. A Moammer Kadhafi rendszerét kritizáló Fethi Tarbelt a BBC szerint ugyan szabadon engedték, a tiltakozások azonban ekkor már nem csitultak a tüntetésekhez nem szokott hatmilliós arab országban.
A város főterén zajló tiltakozás helyét a rendőrség segítségével kormánypárti tüntetők vették át. Hozzájuk hasonlóan Kadhafit támogató demonstrációról számolt be az állami televízió Tripoliban is. A fővárosi kormánypárti megmozduláson főként az al-Dzsazíra arab hírtelevíziót kritizálták. A hírcsatorna szerintük saját tudósításaival táplálta a Líbiával szomszédos Tunéziában és Egyiptomban fellángolt tiltakozások tüzét, amely nyomán mindkét állam vezetője lemondásra kényszerült.
Az afrikai kontinens leghosszabb ideje hatalomban lévő vezetője nem kommentálta a bengázi eseményeket, bár a Reutersnek nyilatkozó tiltakozók szerint nem kizárt, hogy 110 politikai elítélt szabadlábra kerülhet a Líbiában is betiltott dzsihádista al-Dzsamaal al Iszlamija szervezet tagjai közül. (A szervezetet világszerte a 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadás után tiltották be. A bengázi tiltakozók között sokaknak politikai okokból elítélt rokonai vannak a város börtönében.) Tripoli az elmúlt évben a csoport több tagját szabadon engedte.
A régió korábban is rendszerellenes megmozdulások központja volt, több száműzött ellenzéki is innen származik – emlékeztetett a Reuters, utalva arra az 1996-os börtönlázadásra, amely az ellenzékiek és iszlám militáns csoportok tagjai, valamint a bengzái börtön őrei között tört ki. Az akkori akcóban ezer elítélt vesztette életét.