Gáza: Bombaeső egész évben?

Egyre inkább zátonyra futnak a tűzszüneti puhatolózások. A Hamász elutasítja a fegyvernyugvást célzó egyiptomi javaslatot. Míg a Szíriában száműzetésben élő Hamász vezetők a harcok folytatására buzdítanak, Gáza a legszívesebben már békülne. Messze nem egységes az offenzívát illetően Tel-Aviv sem, az izraeli hadsereg akár egész éven át az övezetben maradhat.

Váratlan akadályba ütköztek kedden a fegyvernyugvást célzó egyiptomi közvetítői erőfeszítések: a Hamász közölte, hogy "érdemi  észrevételei" vannak az egyiptomi tűzszüneti javaslattal kapcsolatban.

Musza Abu Marzúk, az iszlamista mozgalom politikai bizottságának helyettes vezetője az al-Dzsazíra arab hírtévének nyilatkozva leszögezte: bármilyen tűzszüneti javaslatnak tartalmaznia kell a mozgalom követelését, miszerint az izraeli csapatokat azonnal vonják ki a Gázai övezetből és teljesen nyissák meg határátkelőhelyeit. "Úgy gondolom, hogy ez az irányvonal lesz a kiindulópont bármilyen - egyiptomi vagy másféle - kezdeményezés elfogadásához" -  tette hozzá Marzúk, és sürgette, hogy hajtsák végre a szükséges  módosításokat az (egyiptomi) ajánlaton, elfogadhatóvá téve a  mozgalom számára.

A hírek arról szóltak, hogy a gázai Hamász-vezetés inkább hajlik a kompromisszumra, mint az iszlamista szervezet emigráns vezetése Damaszkuszban – utóbbit állítólag Szíria és Irán biztatja az ellenkezésre. Az emigráns vezetőség háromfős küldöttsége hétfő este érkezett vissza a szíriai fővárosból Kairóba, hogy folytassa a megbeszéléseket Omar Szuleimán tábornokkal, az egyiptomi titkosszolgálat főnökével. A Hamász számos gázai tagja ekkor már az egyiptomi fővárosban volt.

A Hamászhoz közel álló libanoni politikai források hétfőn már közölték, hogy a mozgalom elutasítja majd az egyiptomi tűzszüneti  ajánlatot. Egy magas rangú tisztségviselő szerint a Hamász ellenzi a  javaslat három kulcselemét: a hosszú távú tűzszünetet – a forrás  szerint az egyiptomi közvetítők 15 évről beszélnek –,  fegyvernyugvást az izraeli csapatok azonnali kivonása nélkül, és  külföldi megfigyelők jelenlétét a Gázai övezet és Egyiptom határán álló rafahi átkelőhelyen.

Hírnevéért harcol Ehud Olmert?

Az izraeli kormány több mérvadó tagja között késhegyig menő viták folynak az offenzíváról. Ehud Olmert miniszterelnök, Cipi Livni külügyminiszter és Ehud Barak védelmi miniszter egymással köszönő viszonyban sem álló elképzeléseket hangoztat.

Míg a két tárcavezető szeretne mielőbb véget vetni a hadműveleteknek, a szeptemberben korrupciós vádak miatt a vezető kormánypárt, a Kadima elnöki tisztéről lemondott kormányfő folytatná az offenzívát – szakértői vélemények szerint azért, hogy elhalasszák a február 10-re kiírt parlamenti választásokat. Olmertet ez nem csak hogy hatalomban tartaná. A Hamász feletti teljes győzelem nyomán Gilad Shalit is kiszabadulhatna, ami Ben Caspit vezető izraeli publicista úgy véli a minisztrerelnök az utolsó utáni pillanatban még egy történelmi tettet szeretne végrehajtani a 2006-ban a Hamász által túszul ejtett izraeli tizedes megmentésével.

A Kadima miniszterelnökjelöltjeként Livni – aki élesen elutasítja a tárgyalásokat a Hamásszal – ezzel szemben egyoldalú tűzszünetet hirdetne, ezzel intézve kihívást a palesztin szervezethez, amely vagy felhagy a rakétatámadásokkal, vagy vállalja a felelősséget egy Gázai övezet elleni új, pusztító izraeli offenzíváért.

A hatalmi triumvirátusból még a védelmi tárca vezetője a legenyhülékenyebb. Barak egy olyan tűzszünet híve, amelyet közvetítőkön keresztül alakítanának ki a Hamásszal, ennek kudarcáért peig állítólag bírálta is kormányát.

Joáv Galant tábornok, az izraeli haderő déli paarancsnokságának vezetője ezzel párhuzamosan egyértelművé tette: Izrael történelmi esély előtt áll, hogy végleg felszámolja a Hamászt, ami megfigyelők szerint akár egy éven át húzódó izraeli támadássorozatot is előrevetíthet a Gázai övezetben.

Kontraszelektált segélyszállítmányok

A MENA hivatalos egyiptomi hírügynökség arról számolt be, hogy az utóbbi 24 órában a rafahi határátkelőn orvosok, segélymunkások és emberjogi aktivisták 17 fős csoportját engedték be a Gázai övezetbe. A csoport tagjai Németországból, Írországból, Franciaországból és Görögországból érkeztek. A határátkelő közelében lévő egyiptomi el-Arís repülőterére pedig marokkói, jordániai és szaúd-arábiai segélyszállítmányok érkeztek.

Ugyanakkor az izraeli haditengerészet kedden feltartóztatott egy segélyszállítmánnyal megrakott iráni hajót a Gázai övezet partjainál. A hajó kétszáz tonna élelmiszert és gyógyszert szállított az övezet nélkülöző palesztin lakosságának, és Gázától húsz mérföldre állította meg az izraeli haditengerészet.

Nemkívánatos személy lett Mahmúd Abbász az arab világban

Kuvaiti képviselők egy csoportja - többségükben iszlamisták - kedden közleményben tudatta: nem tartják kívánatosnak Mahmúd Abbásznak, a Palesztin Hatóság elnökének jelenlétét azon a jövő heti arab csúcstalálkozón, amelyet az izraeli offenzívában lerombolt Gázai övezet újjáépítéséről tartanak a Perzsa-öböl menti országban.

A közleményt az ötvenfős kuvaiti parlament 21 képviselője írta alá. Indoklásukban Abbász "negatív állásfoglalásaira" hivatkoznak, amelyeket a gázai övezeti harcokról tett, illetve arra, hogy elnöki megbízatása január 9-én lejárt. Az aláírók felszólították a kormányt, hogy nyilvánítsa nemkívánatos személynek Abbászt, és arra kérték a kuvaiti nem kormányzati szervezeteket, hogy "jogi eszközökkel" akadályozzák meg látogatását.

A student shouts anti-Israeli slogans as he holds a picture of Hamas leader Khaled Meshaal during a protest against Israel's offensive on the Gaza Strip, outside the United Nations office in Sanaa January 13, 2009.
A student shouts anti-Israeli slogans as he holds a picture of Hamas leader Khaled Meshaal during a protest against Israel's offensive on the Gaza Strip, outside the United Nations office in Sanaa January 13, 2009.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.