A Hamász belement Salit elengedésébe
A Hamász palesztin radikális mozgalom és annak fegyveres szárnya, az Ezzedín el-Kasszám Brigádok szóvivője is megerősítette, hogy megállapodásra jutottak Izraellel a fogolycseréről. Az izraeli kormány névtelenül nyilatkozó tisztségviselői ugyancsak elismerték, hogy egyezséget kötöttek a palesztinokkal.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedd estére összehívta a kormány rendkívüli ülését, hogy megvitasson egy „komoly javaslatot" Gilád Salit szabadon bocsátásáról. Az izraeli sajtó úgy tudja, hogy Izrael ezer palesztin rabot engedne el Salitért cserébe.
Elsőként az al-Arabíja nevű hírtelevízió számolt be meg nem nevezett forrásra hivatkozva arról, hogy egyiptomi közvetítéssel egyezségre jutottak a fogolycsere kérdésében az izraeliek és a palesztinok. Salitot november elején engednék el. A tárgyalásokban részt vevő egyik palesztin tisztségviselő a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a lehető leggyorsabban, napokon belül le akarják bonyolítani a műveletet.
A 24 éves, francia-izraeli állampolgárságú katonát 2006. június 25-én fogták el a Gázai övezet határán palesztin szélsőségesek, fogva tartásának pontos helyszíne azóta sem ismert. Fogságba kerülése óta mindössze három levelet, egy hang- és egy videóüzenetet küldhetett családjának.
A Hamász június 25-én egy keltezés nélküli, mindössze 39 másodperces videofelvételt mutatott be újságíróknak, amelyen Salit, valamint egy húsz éve eltűnt izraeli pilóta látható.
A Hamász fegyveres szárnya azt követelte az öt éve elhurcolt izraeli katonáért cserébe, hogy Izrael engedjen szabadon börtöneiből ezer palesztint. A tárgyalások azonban eddig megfeneklettek a rabok személyének és a csere helyszínének kérdésén. Jelenleg mintegy 5500 palesztin raboskodik Izraelben. Salit elrablásának következményeként rendelte el Izrael a Gázai övezet zárlatát, amelyet a Hamász hatalomra kerülése után még tovább szigorított.