A hadsereg felkészült a legrosszabbakra

Az állam összeomlásához vezethet az Egyiptomban kialakult politikai konfliktus – figyelmeztetett kedden Abdel-Fattah esz-Szisszi védelmi miniszter. A tábornok ugyan a Szuezi-csatorna fokozott védelmével indokolta a térségbe vezényelt jelentős katonai erőket, de a nyugati sajtó nem tartja kizártnak a katonai hatalomátvételt, amennyiben Mohamed Murszi államfőnek nem sikerül betartatnia a szükségállapotot.

Az állam összeomlásához vezethet az Egyiptomban kialakult politikai konfliktus – figyelmeztetett kedden Abdel-Fattah esz-Szisszi védelmi miniszter. A tábornok ugyan a Szuezi-csatorna fokozott védelmével indokolta a térségbe vezényelt jelentős katonai erőket, de a nyugati sajtó nem tartja kizártnak a katonai hatalomátvételt, amennyiben Mohamed Murszi államfőnek nem sikerül betartatnia a szükségállapotot a kiújult tüntetések által leginkább érintett három városban, Port-Saidban, Szuezben és Iszmailiában. A helyzet komolyságára utal, hogy a politikai nyilatkozatoktól mindig tartózkodó vezérkari főnök is megszólalt a hadsereg Facebook-oldalán, igen szigorú figyelmeztetést küldve a politikai pártoknak. Mint írta, a politikai erők közti küzdelem az ország összeomlásának veszélyét hordozza magában, az egyiptomi gazdasági és politikai válság máris veszélyt jelent az ország biztonságára.

A vezérkari főnök szerint a Hoszni Mubarak bukása és Mohamed Murszi elnökké választása közötti időszakban a hatalmat gyakorló hadsereg ma is szilárd és koherens egységet alkot, amelyen az állam alapjai nyugszanak. Megfigyelők szerint a tábornok szavait úgy kell értelmezni, mint utolsó figyelmeztetést, amelyet a hadsereg a politikának küldött. Amennyiben nem tudnak érvényt szerezni a törvényes rendnek, a hadsereg kész a kezébe venni az ország irányítását.

Kedden egyébként viszonylagos nyugalom uralkodott az országban, így a kairói Tahrír téren is. Nem jelentettek tüntetéseket a Szuezi-csatorna menti városokból, még Port-Szaidból sem, amely az utóbbi napokban a legbékétlenebb városnak tűnt az országban, s ahol hétfőről keddre virradóra két halálos áldozattal járó, véres összecsapásokról érkeztek hírek. Ez némi megnyugvást jelent azt követően, hogy Murszi elnök vasárnap elrendelt, az említett három várost érintő rendkívüli állapotát sehol nem tartották be.

Az Al-Ahram internetes kiadása szerint a kávézók, az éttermek nyitva tartanak, az emberek az utcán sétálnak. Sőt, mint az El-Badil napilap beszámolt róla, a kijárási tilalom által szintén érintett Iszmailiában a helyi lakók hétfőn focimeccset rendeztek a kormányzati épületekkel szemben, így tiltakozva Murszi rendelete ellen. Port-Szaidban a tüntető tömeg a belügyminiszter leváltását követelte, s azt skandálta, hogy az elmúlt napok halálos áldozataiért Murszit terheli a felelősség. Csupán ebben a városban 39 ember veszítette életét az elmúlt napok kormányellenes tüntetései és a rendőrökkel való összecsapások során. A Szuez környéki városokon kívül kormányellenes megmozdulások voltak Damanhourban, Alexandriában, Kafr El-Sheikhben és Kairóban is, de keddre a tömegdemonstrációk mindenütt elcsitultak.

Mint Florian Kohstall, Kairóban élő német politológus lapunknak elmondta: a véres tömegtüntetések ezúttal is Szuezből indultak, mint a Mubarak megbuktatásához vezető forradalom idején. Szuez a feszültség bölcsője ezúttal is, hiszen ebben a városban él a legtöbb munkás, itt a legszembetűnőbb a hatóság nemtörődömsége és hagyományai vannak a véres összecsapásoknak.

A hatóság hibát követett el a tavalyi „futballháború” elítéltjeinek bírósági tárgyalásával is, azt nem lett volna szabad a forradalom második évfordulójának napjára időzíteni. Ráadásul a tárgyalást nem az incidens helyszínén, Port-Szaidban tartották, hanem Kairóba vitték, s a szurkolók attól tartottak, hogy a bíróság „politikai” döntést hoz majd. A bírósággal szembeni bizalmatlanságért Murszi elnök is felelős, aki az elmúlt hónapokban élesen bírálta a jogalkalmazást, s most már képtelen elfojtani a bírók elleni lázadást.

Murszi ellenes tüntető Kairóban
A protester opposing Egyptian President Mohamed Mursi gestures at the riot police while holding the national flag during clashes along Qasr Al Nil bridge leading to Tahrir Square in Cairo January 28, 2013. Monday was the fifth day of violence in Egypt that has killed 50 people and prompted the Islamist president to declare a state of emergency in an attempt to end a wave of unrest sweeping the Arab world's biggest nation. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.