A hadsereg ellen tüntettek az egyiptomi diákok
Könnygázzal és gumilövedékkel oszlattak a kivezényelt rohamrendőrök vasárnap Kairóban az Al-Azhar egyetemnél. A szunnita iszlám megfellebbezhetetlen tekintélyének számító intézmény előtt több száz diák tüntetetett a hadsereg és a júliusi puccs után a vezérkara által a hatalomba ültetett átmeneti kormány ellen, a megbuktatott elnök, Mohamed Murszi visszatérésért és a politikai foglyok szabadon engedéséért. Halottakról vagy sérültekről egyelőre nem érkeztek hírek, de a diákok közül 55-öt letartóztattak.
Az összetűzések akkor törtek ki, amikor az addig a campuson tiltakozó diákok az egyetem épülete elé vonultak, és lezárták a környező utakat. Többen kövekkel kezdték el támadni a kivezényelt rohamrendőröket, akik részéről erre könnygáz és gumilövedék volt a válasz. A diákok egy része a közelben lévő Raba'a al Adavija mecsethez akart vonulni, az egyik olyan ülődemonstráció helyszínére, amelyet augusztusban erőszakkal oszlatott fel a hadsereg. A mecsetet a hatóságok azóta is kordon alatt, hermetikusan lezárva tartják.
A júliusi puccs óta Murszi és a Muzulmán Testvériség hívei, illetve a biztonsági erők közötti összetűzéseknek több mint ezer halálos áldozatuk volt már. Egyiptomban szombaton kezdődött az aktuális félév, amely előtt az al-Azhar hivatalosan figyelmeztette a diákjait, nehogy részt vegyenek a politikai tiltakozó akciókban, ezzel ugyanis a kirúgást kockáztatják. Az egyetem vezetése július 3-án élőben hallgatta Abdel Fatah al-Sziszi tábornokot és védelmi minisztert, aki bejelentette,. hogy Murszit eltávolkítják a hatalomból, de a tüntetők elleni erőszak miatt már többször is bírált és elhatárolta magát attól, amit a hadsereg csinál.
A puccs óta Murszit a hadsereg ismeretlen helyen őrzi, a Muzulmán Testvériség több vezetőjével együtt erőszakra való felbujtás vádjával fogják törvény elé állítani. A testvériségnek több mint kétezer tagját tartóztatták le; nagy részük most is előzetesben bvan, és a börtönből hallhatta, hogy a szervezetét nemrég betiltásra és teljes vagyonelkobzásra ítélték – ugyanúgy, ahogy ez Egyiptomban a testvériség 85 éves történetének nagy részében, Hoszni Mubarak exállamfő tavalyelőtti bukásáig volt.