A hadsereg a „sötét alagúttól” óvná Egyiptomot
Az egyiptomi hadsereg közleményben szólította fel az egymással szemben álló erőket: párbeszéddel oldják meg a Mohamed Murszi elnöknek teljhatalmat biztosító dekrétum miatt kirobbant konfliktust. Ennek az ellenkezője szerintük egy „sötét alagútba” vezeti Egyiptomot, és készek beavatkozni, hogy ez ne történjen meg.
A hatalmat Hoszni Mubarak bukása után gyakorló hadsereg először szólalt meg a november 22-én bejelentett rendelet óta, amely szerint visszamenőleg sem lehet megtámadni az elnök döntéseit az igazságszolgáltatás előtt. Az egyiptomi tévében felolvasott közleményükben megfogadták, hogy megvédik a közintézményeket és az ártatlan embereket is.
Mindeközben az elnöki palotánál folytatódtak a tüntetések, írja a BBC. Péntek este több tízezren voltak az épület körül, és a demonstrálók egy csoportja áttörte a palotát körülvevő barikádot is.
Az elnök szombatra párbeszédre hívta az ellenzéket, akik viszont elutasították az ajánlatot és azt követelik, Murszi vonja vissza rendeletét, és halassza el az új alkotmány tervezetéről szóló, december 15-én esedékes népszavazást. (Mahmud Mekki elnökhelyettes amúgy már utalt arra, hogy későbbi időpontra rakhatják a voksolást.) A vezető ellenzéki szervezet, a Nemzeti Megmentési Front egyértelműen kijelentette, képviselőik nem mennek el a szombati megbeszélésre, és erre ösztönzik a többi ellenzéki csoportot is.
A főleg iszlamistákból álló gyűlés által kutyafuttában összeállított alkotmányt az elnök ellenfelei szerint nem előzte meg konzultáció, ráadásul visszaemelték a saría, az iszlám jogrend elveit, és nem biztosítanak megfelelő jogokat a kisebbségeknek és a nőknek.