A gyémánt jubileumra kifogyhat a királyi kassza

Az elmúlt pénzügyi évben másfél millió fonttal emelkedett és elérte a 41,5 millió fontot az udvar fenntartása.

Recessziós időkben különösen felborzolhatja a brit alattvalók kedélyeit az a hír, mely szerint a monarchia költekezésének jelenlegi szintjének folytatása mellett II. Erzsébetnek jövő év végén „fizetésemelésért" kell folyamodnia a kormányhoz.

A 2008-09-es pénzügyi évben az udvar kiadásai 41,5 millió fontot tettek ki, ami az előző évhez képest 1,5 millió fontos emelkedést jelent. Kevésbé drámaian hangzik a királyi költségvetés, ha úgy vesszük, hogy II. Erzsébet személyenként 69 pennybe, adófizetőkre lebontva 1,31 fontba (221 ill. 420 forint) kerül.

A királyi háztartás költségeinek mintegy harmadát a Civil List, azaz az állami kegydíj fedezi. Ennek összegét 1990-ben John Major, akkor még pénzügyminiszteri mivoltában nagyvonalúan tíz évre előre rögzítette. Az akkori megállapodásnak megfelelően Erzsébettől az első néhány évben takarékosságot vártak el, és az akkori alacsony infláció mellett a monarchia kincstára az ezredfordulóig valóban 35 millió fontot tudott bedobálni a „perselymalacba".

2000-ben, a kormány és a Buckingham-palota egyetértésével nem emelkedett az évi 7,9 millió fontos támogatás, így a királynőnek minden évben, legutóbb már 6 millió fonttal hozzá kellett nyúlnia a tartalékokhoz, melyek mára 21 millió fontra apadtak le. Számítások szerint, ha ebben az ütemben folytatódik az udvari költekezés, 2012-re elfogy az akkumulált összeg. Szerencsétlen véletlen folytán éppen abban az évben kerül sor a gyémánt jubileumra, II. Erzsébet trónra lépésének 60. évfordulójára, illetve annak méltó megünneplésére. Számítások szerint a kegydíjat 19,5 millió fontra kellene emelni.

II. Erzsébet egyébként további hozzájárulásokban is részesül. A kormány kiveszi a részét a királyi utazások és a birtokok működtetésének, illetve állagmegóvásának finanszírozásából is. Ez az összeg az elmúlt évben több mint 22 millió fontra rúgott. A kegydíjból a 83 éves uralkodó a királyi kötelezettségeket teljesítő egész családot támogatja.

Az állampolgárok feltehetőleg kevésbé bánják, amikor Erzsébet és Fülöp edinburghi herceg nem egészen 94 ezer fontot ad ki a szlovéniai és szlovákiai állami hivatalos látogatásra, de forgatják szemüket annak hallatán, hogy a trónöröklés rendjében a szerény 19. helyet elfoglaló unokatestvér, Gloucester hercege közel 150 ezer fontért vett részt az új tongai király koronázási ünnepségein.

 

II. Erzsébet és férje, Fülöp herceg éppen elhagyja a Buckingham palotát 2009. június 13-án
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.