A Global Insight közzétette az amerikai elnökválasztási prognózisát
A vállalat előrejelzése szerint Barack Obama a szavazatok 53,1, republikánus vetélytársa, John McCain pedig 46,9 százalékát fogja megszerezni.
A GI szombaton, három nappal a választás előtt tette közzé friss elemzését az elnökválasztás várható kimeneteléről. A cég az utóbbi 15 elnökválasztásból 13 esetében helyesen jósolta meg a szavazati arányt.
Az elemző cég nem közvélemény-kutatások, hanem egy viszonylag egyszerű modell alapján becsülte meg az eredményt. Ebben a választók anyagi helyzetének alakulása játssza a főszerepet. A gazdaság jelenlegi bizonytalan helyzetében nem meglepő, hogy Obama győzelme várható - állapította meg a GI.
A cég számításba veszi, hogy miképpen változott az egy főre eső elkölthető jövedelem a választást megelőző négy negyedévben. A visszaesés általában gyengíti a hatalmon levő párt esélyeit. A meghatározó tényezők közé sorolják az úgynevezett fáradtságtényezőt: a két vagy több periódusban folyamatosan hatalmon levő párt választási kilátásai gyengülnek, az emberek hajlamosak a váltásra, a másik nagy pártra voksolni.
A Global Insight elemzése szerint John McCain esélyein a jövedelmek kedvezőtlen alakulása és a fáradtságtényező is ront. A világháború utáni választások előtt csak egy esetben csökkent az egy főre eső elkölthető reáljövedelem, 1980-ban, 0,3 százalékkal, és a hivatalban levő Jimmy Carter bukott Ronald Reagannel szemben. Az idei választás esetében a csökkenés 0,4 százalékos 2007 harmadik negyedéve óta. Az, hogy a republikánusok két periódus óta irányítják a Fehér Házat, szintén csökkenti McCain nyerési esélyeit.
Az elemzés szerint az idei megméretés hasonló lesz az 1992. évihez, amikor a gazdaság szintén fontos szerepet játszott: az akkori hivatalban levő republikánus elnök, George H. W. Bush 46,5 százalékot, kihívója, Bill Clinton 53,5 százalékot kapott. Jóllehet John McCain a Fehér Házon "kívülről" versenyez, akárcsak Barack Obama, "nem könnyű elhatárolódnia a jelenlegi elnöktől".
A Global Insight hangsúlyozza: számítási modellje "nagyon egyszerű", nem veszi figyelembe a személyiségeket, a nemzetbiztonság állapotát és a szociális kérdéseket. Nem számolnak azzal sem, hogy a demokrata győzelem az első fekete elnököt, a republikánus siker az első női alelnököt jelentené. A globális pénzügyi válsággal sem számolnak, csak közvetve, az amerikaiak pénztárcáján keresztül. A cég szerint "óriási eredmény" lenne, ha McCain győzni tudna az esélyeit rontó tényezők ellenében.