A franciák bevonultak Timbuktuba
A katonák a város felé tartva semmiféle ellenállással nem kerültek szembe. A történelmi jelentőségű Timbuktuba vezető utakat lezárták, majd bevonultak a városba, és egy mali ezredes azt nyilatkozta az AFP-nek, hogy teljesen az irányításuk alá vették Timbuktut. Korábban a francia hadsereg parancsnoka a BBC-nek elmondta, hogy jelentős légierővel támogatták az ezer francia és kétszáz mali katonát. A csapatok szombaton már visszafoglalták Gaót, a győzelem után a tudósítások szerint az iszlamisták a sivatagba menekültek.
Nem lehet tudni pontosan, hogy az iszlamisták mekkora pusztítást végeztek az egykor kereskedelmi és kulturális központnak számító Timbuktunak az UNESCO világörökségi listáján is szereplő épületeiben. Korábban többször érkeztek arról hírek, hogy a szélsőségesek bálványimádásnak tartva a szentek tiszteletét, lerombolták a mauzóleumokat. A Bamakóban tartózkodó Halle Ousmane Cisse, Timbuktu polgármestere elárulta: megbízható információi vannak arról, hogy a szélsőségesek évszázadok óta őrzött, iszlám kéziratokat égettek el, amikor négy nappal ezelőtt felgyújtották a nemrég épített Ahmed Baba Intézetet. Azt nem tudni, hogy az épület mely részei estek áldozatul a pusztításnak. A polgármester szerint múlt héten több köztisztviselő otthonát is felégették, egy fiatalembert pedig megöltek, amiért a francia csapatok érkezését ünnepelte.
Timbuktu után a francia – mali csapatok minden bizonnyal az utolsó iszlamista bázist, Kidalt próbálják majd visszafoglalni, amely állítólag az Ansar Dine iszlamista csoport vezetőjének otthona. Egyes mali források szerint a francia csapatok éjjel már megkezdték a város bombázását. Ha Kidalt is sikerül visszaszerezniük, akkor a francia hadművelet első része befejeződik.
A Serval Hadművelet eddig nem sok harccal járt, az iszlamisták ugyanis állásaikat otthagyva sivatagi búvóhelyeikre menekültek. A második szakaszban ezeket az elrejtett bázisokat próbálják majd felderíteni, ami viszont az eddigieknél sokkal nehezebb feladat lesz. A szélsőségesek ugyanis minden katonánál jobban ismerik az óriási sivatagi területet.
Laurent Fabius francia külügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy az iszlamisták a megkerülés stratégiáját alkalmazzák, és könnyen visszaszivároghatnak. A francia hadsereg szóvivője ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a mali és más afrikai csapatok feladata lesz, hogy megtartsák a visszafoglalt városokat, hamarosan Niger fővárosából érkeznek majd katonák, egy csádi egység pedig már bevonult Gaóba.
A szélsőségesek tavaly foglalták el Mali északi részét, a francia csapatok januári beavatkozásával azonban fokozatosan elvesztették befolyásukat a területen. Az Afrikai Unió éppen most tárgyal arról, hogy erősítést küld a térségbe. Thomas Boni Yayi, az AU elnöke, benini államfő élesen kritizálta a szervezetet, amiért lassan válaszoltak a mali konfliktusra, a francia beavatkozás pedig szerinte az a lépés, amelyet az AU-nak már régóta meg kellett volna tennie, hogy megmentsenek egy tagállamot. Jelenleg 2900 francia és 2700 afrikai – mali és csádi - katona van az országban, az afrikai egység azonban nigériai és csádi katonákkal várhatóan 7900 főre emelkedik majd.