A Földközi-tenger a menekültek temetőjévé vált
Ma délben ülnek össze Rómában a miniszterelnöki hivatalban “a biztonságos tenger” elnevezésű humanitárius katonai misszió részleteinek pontosítására. Enrico Letta kormányfő a védelmi, a belügyi és a külügyminiszterrel egyeztet, hogy miként lehetne megakadályozni az újabb tragédiákat, amikor illegális menekültek próbálják meg Afrikából vagy a Közel-Keletről elérni Szicília avagy Málta partját. Az olasz lapértesülések szerint a parti őrség hajóit most megerősítették a haditengerészet három hajójával, négy helikopterrel és két speciális, éjszaka is “látó” repülőgéppel.
Vasárnap váratlan látogatást tett Líbiában Joseph Muscat máltai kormányfő, miután pénteken Málta és az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigete között felborult egy Líbiából indult, szíriai és palesztin menekülteket szállító hajó. A katasztrófa túlélői állítólag arról számoltak be, hogy egy líbiai hadihajó üldözte a bárkát, és arra szólította fel annak kapitányát, hogy forduljon vissza. A hajóbalesetben 38-en vesztették életüket.
Közben a hétvégén újabb hat holttestet találtak a mentőalakulatok Lampedusa szigeténél, ahol a tíz nappal ezelőtti hajótörés az eddigi adatok szerint 364 életet követelt - írja Corriere della Sera.
Muscat máltai miniszterelnök szerint – mint az MTI jelentette – a "Földközi-tenger temetővé vált", az Európai Unió pedig magára hagyta Máltát a menekültáradat kezelését illetően. A hétvégén két újabb bárkának nyújtottak segítséget a máltai és az olasz parti őrség hajói, összesen 368 menekültet vittek a Reggio Calabria és Pozzallo befogadó táboraiba. Ugyancsak vasárnap viszont a cataniai Cibali sportcentrumából több tucat szíriai menekült szökött ki, kisgyerekekkel együtt. Az olasz lapok szerint a vasútállomásra, illetve autóstoppal igyekeznek minél távolabbra szökni, céljuk eljutni valamelyik észak-európai országba.
Enrico Letta olasz kormányfő szerint a hajótöröttek drámájára addig nem várható megoldás, amíg Brüsszel nem dönt a hatékony cselekvésről. Szerinte a Frontex – a varsói székhelyű európai bevándorlási ügynökség – “csak egyféle típussal” foglalkozik, s egyelőre képtelen reagálni a tengeren bekövetkezett halálesetek sokaságára. Ezért a Földközi-tengernél kellene egy újabb Frontex-irodát nyitni. “Ám nem várhatunk addig, amíg Európa döntést hoz, majd azt átülteti a gyakorlatba” – mondta Letta, bejelentve vasárnap a humanitárius katonai mentőakció beindítását.