A Fidesz adna kettős állampolgárságot, de a szavazati jog...

– Azt akarjuk, hogy megszűnjön a szomszédos országokban élő magyarok hátrányos megkülönböztetése a világ más részein élőkhöz képest - mondta Martonyi János, a külügyminiszteri poszt várományosa a Reuters hírügynökségnek.

Azt akarjuk, hogy megszűnjön a szomszédos országokban élő magyarok hátrányos megkülönböztetése a világ más részein élőkhöz képest – mondta Martonyi János, a külügyminiszteri poszt várományosa a Reuters hírügynökségnek.

Martonyi utalt rá, hogy világszerte sokezer olyan ember él, akiknek megvan magyar állampolgárságuk is a francia, brit, amerikai vagy egyéb állampolgárság mellett. Emlékeztetett rá, hogy a szomszédos országokban élő magyarok egyelőre csak akkor juthatnak állampolgársághoz, ha Magyarországon telepszenek le. – Ha viszont megszüntetjük e járulékos feltételt, akkor természetesen a szomszédos országokban élő magyarok is ugyanabban az elbánásban részesülnének, mint a világ bármely más országában élők – mondta Martonyi.

– A szavazati jog más dolog – folytatta Martonyi János. – Igen, ez egy lehetőség, de hangsúlyoznám, hogy az állampolgárság megszerzése mindig egyéni alapon történik – hangoztatta a kijelölt külügyminiszter. Félreértésnek mondta, hogy az új kormány az állampolgárság valamilyen „tömeges”, automatikus megadására készül. Csak arról van szó, hogy a kettős állampolgárság megadása egyszerűsödni fog a fennálló törvények módosításával – mondta az interjúban a leendő külügyminiszter, aki egyszersmind úgy vélekedett, hogy ez az egyszerűsítés nem okoz majd feszültségeket Magyarország szomszédaival.

Pozsony ugrásra és tiltakozásra kész

Szlovákiában azonnal politikai vihart kavart Orbán Viktor minapi kijelentése, hogy a Fidesz képviselőcsoportja az elsők között javasolja megtárgyalni a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról rendelkező törvénytervezetet - írta pozsonyi tudósítónk, Szilvássy József.

Dusan Caplovic pozsonyi kormányalelnök már néhány órával az Orbán-nyilatkozat elhangzása után kijelentette: – Ha a júniusi választások után ismét a Smer párt alakíthat kormányt, akkor határozottan elutasítjuk ezeket a törekvéseket, mert a törvénytervezet a Magyarország területén kívüli hatályosságával sérti a független Szlovákia szuverenitását.

Ugyanakkor Stefan Markus, Szlovákia volt budapesti nagykövete szerint a kettős állampolgárság európai és sztenderd jogi norma, amelytől nem kell tartani.

Lukás Filla, a pozsonyi Sme napilap főszerkesztő-helyettese szerint akkor keletkezhet feszültség a két ország között, ha Magyarország szavazati joggal is felruházná a külföldi magyarokat. Ezzel megsértené a szlovák–magyar alapszerződést, mert lényegesen megváltozna a nemzetiségileg vegyesen lakott polgárok egy részének a jogállása. Ráadásul ennek a lépésnek a következményei kiszámíthatatlanok – mutat rá az ismert pozsonyi publicista.

Lapunknak nyilatkozva Csáky Pál, az MKP elnöke emlékeztetett rá, hogy sok ezer szlovák polgárnak van kettős állampolgársága, és az ország törvényei sem tiltják ezt a jogot. Ennek ellenére Csáky helyénvalónak tartaná, ha a magyarországi politikusok nem sietnék el ezt a lépést.

Érdeklődésünkre Bugár Béla, a Híd-Most párt elnöke elmondta: – A kettős állampolgárság jogi szempontból egyértelmű. Elfogadása viszont belpolitikai okok miatt újabb feszültséget szíthat Szlovákiában, erősítheti a nacionalisták pozícióit, ezért júniusig nem kellene beterjeszteni a magyar parlamentbe ezt a törvénytervezetet. A nyáron megalakuló új szlovák kormánnyal pedig tárgyalni kellene, a pozsonyi kételyek és ellenkezések tisztázása végett – mondta Bugár.

Ami a többi szomszédos országot illeti, az ottani magyar szervezetek szintén üdvözölnék a kettős állampolgárság kiterjesztését közösségeikre. Nemzetközi jogi szempontból ez elsősorban Ukrajnában vetne fel problémákat, mivel az ország jogrendszere nem ismeri az adott intézményt. Ennek ellenére - mint a lapunk által megkérdezett kárpátaljai magyar vezetők is utaltak rá - köztudott, hogy ma többezer embernél van orosz vagy román útlevél. Jelenleg velük szemben nem alkalmaznak szankciókat. Ez bátorítást jelenthet a kárpátaljai magyarok számára is. Az viszont nem várható, hogy a térségben alkalmazott magyar köztisztviselők kiváltsák a magyar útlevelet, mivel ez állásvesztéssel járna számukra. (Sz. J. P.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.