A fenyegetés hatott, nem az EU

Pristina és Belgrád viszonya, illetve az európai integráció iránti elkötelezettség vizsgázik – nem jól – Koszovóban vasárnap a helyhatósági választásokon.

Ahogy a kommentárok egyhangúlag kiemelték, a megméretés fő kérdése kevésbé a politikusok szereplése, hanem inkább a helyi szerbek részvételi aránya, ez utóbbi ugyanis a fokmérője annak, hogy mennyire működőképes az a megállapodás, amelyre a nyögvenyelős tárgyalássorozat után tavasszal az Európai Uniónak sikerült rávennie Koszovót és Szerbiát. A megállapodásban Belgrád vállalta, hogy felszámolja azt a párhuzamos szerb intézményrendszert, amely máig az irányítása alatt működik Koszovó szerbek lakta területén, aminek a fejében a helyi szerbek nagyfokú autonómiát kapnak, az oktatás, az igazságszolgáltatás és a rendvédelem is a saját hatáskörbe kerül. Ehhez a választásokon közösségként kellett – azaz kellett volna – megjelenni.

Belgrád a megállapodásba az után a brüsszeli ígéret után ment bele, hogy időpontot fog kapni az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdésére anélkül, hogy kötelezettséget kellene vállalnia a tőle öt éve, 2008-ban elszakadt Koszovó elismerésére, amiért nem nagy ár választási részvételre kérni a helyi szerbeket. Ezt Ivica Dacsics kormányzati szinten meg is tette. Ahogy a szerb miniszterelnök fogalmazott, ez egyszer a koszovói szerbek vegyék a sorsukat, és ne hagyják, hogy Pristinában Hashim Thaci kormányfő vagy a szélsőségesek döntsenek helyettük. Helyszíni jelentések szerint a miniszterelnök szavának sok foganatja nem volt: az AP írta, hogy vasárnap a Kosovska Mitrovica-i választóhelyiségek előtt sokhelyütt ott álltak a szerb szélsőségesek, akik fenyegetésekkel tartották távol a honfitársaikat a választástól. Az amerikai hírügynökség riportere rengeteg karszalagot látott, rajtuk a cirill betűkkel írt „Mondj nemet az albán választásokra!” felirattal. „Nem szavazhatok. Ezek nekem külföldi választások” – jegyezte meg egy helyi szerb férfi. Később Oliver Ivanovic Kosovska Mitrovica-i polgármester a Tanjugnak elmondta, hogy a városban 16 óráig a jogosultak mindössze 8,7 százaléka szavazott. Azoknak a kétharmada, akik végül leadták a voksukat, albán nemzetiségű volt.

A választást több incidens is megzavarta. A zárás előtt Kosovska Mitrovicában álarcos támadók törtek be az egyik iskolában kialakított szavazóhelyiségbe. Verekedés tört ki, az állítólag könnygázzal érkező támadók széttörték a szavazóurnákat. Más értesülések szerint viszont a rendőrség vetette be a könnygázt a rend helyreállítása érdekében. A szavazást felfüggesztették. Laura Pulja, a koszovói ügyészség választásokért felelős koordinátor elmondta, hogy 15 óráig 16 embert állítottak elő a választások megzavarása miatt.

Koszovóban a függetlenség kikiáltása óta most először rendeztek helyhatósági választásokat, összesen 1,8 millió jogosult szavazhatott a 39 önkormányzat képviselőire és polgármesterére. Thaci és a Koszovói Demokrata Párt számára a tét az volt, mit gondolnak a koszovóiak arról a kormányról és arról a pártról, amelynek bűncselekmények gyanújával több tagja ellen is vizsgálatot indított az EU helyi misszója. (Munkatársunktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.