A felkelőknek fegyver kéne, de éppen azt nem kapnak

Az Egyesült Államok még több segítséget nyújtana a Bassár el-Aszad szír elnök elleni felkelőknek. Az ENSZ menekültügyi főbiztosa szerint a regisztrált menekültek száma eléri az egymilliót.

John Kerry amerikai külügyminiszter a Szíria Barátai nevű országcsoport konferenciáján vesz részt, ahol várhatóan bejelenti, hogy az Egyesült Államok még több segítséget fog nyújtani a szír felkelőknek, írja a BBC. De csak olyan eszközöket, amelyekkel gyilkolni nem lehet, azaz fegyvereket továbbra sem adnak a lázadók kezébe. A 11 napos európai és közel-keleti úton lévő Kerry elmondta, az USA „siettetné a szír politikai átmenetet”, és szerdán Párizsban arról beszélt, hogy a szír ellenzéktől szeretné hallani, mi lenne a legjobb megoldás a vérontás befejezésére. A Hillary Clintont váltó külügyminiszter azonban azt is közölte, hogy ők a politikai megoldásban hisznek, ez szolgálja ugyanis a leginkább az emberek érdekeit.

A Szír Nemzeti Koalíció korábban azzal fenyegetőzött, hogy bojkottálja a római találkozót. Csalódottak ugyanis, amiért „a világ hallgat az erőszakról”. Megváltoztatták azonban az álláspontjukat, miután Nagy-Britannia és az USA meglebegtette, hogy a találkozón „különleges segélyekre” kaphatnak majd ígéretet. A további segítség valószínűleg a felkelők kezében lévő területekre juttatott élelmiszert és gyógyszert jelent majd. A The New York Times szerint ezeken kívül szóba jöhet még a kiképzés, páncélos járművek és a sötétben látást elősegítő eszközök küldése.

Az Obama-adminisztráció már korábban világosan kijelentette: fegyvereket nem adnak a felkelőknek. Pedig a lázadóknak éppen erre lenne szükségük. Amíg ugyanis a szír vezetés tankokat és vadászgépeket vet be ellenük, addig a felkelők lassan a lőszerből is kifogynak.

Mindeközben Francois Hollande francia elnök Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyal. Oroszország Szíria legnagyobb szövetségese: az ENSZ Biztonsági Tanácsában rendszeresen megvétózza a Szíria elleni határozatokat, és még mindig szállít fegyvereket a rezsimnek. Ennek ellenére Oroszország is megpróbál megoldást találni a szír konfliktusra, a szír kormányt például arra ösztönzik, hogy lépjenek párbeszédbe az ellenzékkel, sőt, Moszkvában is találkozhatnának. A megbeszélés előtt Hollande kijelentette, hogy Putyinnak nagyon fontos szerepe van a konfliktus megoldásában, és a francia elnök is a politikai párbeszéd mellett tette le a voksát.

A nyugati hatalmak és a szír ellenzék szerint ahhoz, hogy bármilyen politikai megoldás létrejöhessen, Aszad elnöknek távoznia kell. Természetesen ezt a szír rezsim nem így gondolja – sőt, állítólag Aszad mandátumának lejártáig maradna, és indulna a választásokon is –, illetve Putyin sem támogatná.

A diplomáciai erőfeszítések alig érnek el eredményt, a tárgyalások lassan haladnak, közben az erőszak egyre nagyobb, és a humanitárius helyzet is romlik. Az Aszad-rezsim elleni felkelés kezdete, 2011 márciusa óta az ENSZ adatai szerint több mint hetvenezren haltak meg. Szerdán az ENSZ menekültügyi főbiztosa, Antonio Guterres elmondta, hogy hetente negyvenezren menekülnek a szomszédos országokba, és a regisztrált menekültek száma eléri az egymilliót. Háromnegyedük nő és gyerek, sokan elvesztették családtagjaikat, a legtöbben pedig mindenüket.

Gyerekek egy szír - török határ mellett lévő menekülttáborban
Children attend a class at the Bab Al-Salam refugee camp in Azaz, near the Syrian-Turkish border February 27, 2013. REUTERS/Hamid Khatib (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT EDUCATION SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.