A felkelők még tartják magukat Zamboanga városában
Hétfőn motorcsónakokon több száz fegyveres foglalt el legalább öt települést, túszokat ejtettek. Állítólag az volt a céljuk, hogy az egymillió lakosú város polgármesteri hivatalára kitűzzék zászlajukat, s ezzel deklarálják a terület függetlenségét. A hadsereg azonban megakadályozta előrenyomulásukat, a haditengerészet pedig azt, hogy a közeli Basilan és Jolo szigetekről további muzulmán fegyveresek érkezzenek. Az eddigi hivatalos közlések szerint összesen eddig 15-en veszették életüket az összecsapásokban. Zamboanga kikötőit, repülőterét lezárta a hatóság, az üzletek, iskolák kedden is zárva tartottak.
A Fülöp-szigetek lakosságának döntő része – az egykori spanyol gyarmatosítás következtében – katolikus, ám a déli szigeteken viszonylag jelentős a muzulmán kisebbség aránya. A hetvenes évek óta tart, kisebb-hosszabb megszakításokkal a muzulmánok autonómiát, illetve függetlenséget követelő felkelése. Becslések szerint a konfliktusban legalább százezren vesztették életüket, s kétmillióan lakóhelyük elhagyására kényszerültek. A manilai központi kormányzat 1996-ban kötött békemegállapodást a Moro Nemzeti Felszabadítási Fronttal (MNLF), amely korlátozott autonómiát biztosított Mindanao szigetének egy részén a muzulmánoknak.
Az MNLF egy szárnya, a korábbi egyetemi professzor Nur Misuari vezetésével azonban nem tartotta elegendőnek az autonómiát, illetve azt állította, hogy a központi kormányzat szabotálja annak végrehajtását. Manila tavaly aztán Malájföld és az Iszlám Konferencia Szervezete közvetítésével megállapodást írt alá a hasonló nevű Moro Iszlám Felszabadítási Front (MILF) vezetésével, ennek értelmében egy új autonóm entitás jön létre Bangsamoro elnevezéssel, s az önigazgatás nagyobb hatalmával Mindanao szigetén.
Állítólag az MNLF említett radikális szárnya a mostani akcióval Zamboanga városában azt kifogásolja, hogy őket kihagyták ebből az új megállapodásból. Az említett Nur Misuari hónapokkal ezelőtt már bejelentette, hogy szembeszáll a megállapodással, amely pedig Mindanao mellett Sulu és Palawan szigetekre is kiterjed, s új autonóm alkotmánya tervezetét már az ENSZ-hez is eljuttatták. A feszültség a helyi sajtó kommentárjai szerint elsősorban annak tulajdonítható, hogy a Manilával kötött megállapodás értelmében Bangsamoro gazdasági eredményeiből 75 százalékában az MILF, 25-ben a központi kormányzat részesedik. Más muzulmán csoportok, így az említett MNLF viszont kimaradt az osztozkodásból.
A helyzetet bonyolítja, hogy a déli szigeteken továbbra is szerepet játszanak a történelmi tradíciókra hivatkozó szultánságok. A közelmúltban egy a mostani zamboangai akcióhoz hasonló történt Borneo szigetének Malajziához tartozó részén is, ahol ugyancsak mintegy száz Fülöp-szigeteki fegyveres szállt partra azzal, hogy visszaállítják az egykori Solo szultánságot.