A dalai láma Pekinget vádolja a tibeti zavargások irányításával
A dalai lámát vasárnap a Párizs város díszpolgára címmel tüntetik ki.
"Tanúvallomások állnak a rendelkezésünkre arról, hogy március 14-én reggel három teherautóval ismeretlen tibetieket hoztak. Azt gyanítjuk, megszervezték (a zavargásokat)" - mondta a Nobel-békedíjas tibeti vezető néhány újságírónak.
2006. februárjában, a dalai láma és a pekingi vezetés küldötteinek találkozóján ez utóbbiak elismerték, hogy a dalai láma nem törekszik Tibet függetlenségére. Néhány hónappal később viszont egyre határozottabban vádolták meg szakadársággal a dalai lámát - mondta a vallási vezető.
"Ellensúlyozni akarja a pekingi propagandát, amely a tibetiek ellen akarja hangolni a kínaiakat, és helyre akarja állítani a két etnikum közötti jó viszonyt" - mondta a dalai lámáról Marie Holzman, a kínai másként gondolkodókhoz közel álló Solidarité Chine nevű szervezet elnöke, aki a tibeti szellemi vezető és kínaiak egy csoportja közötti találkozót szervezte.
Kína az általa szakadársággal vádolt dalai lámát gyanúsította meg azzal, hogy a nyári olimpiai játékok elszabotálásának céljával kulcsszerepet játszott a 2008. márciusi tibeti zavargások megszervezésében.
Vasárnap a dalai láma előadást tart a Bercy sportcsarnokban a laikus etikáról, majd a párizsi városházán kora este átveszi a Párizs város díszpolgára címet Bertrand Delanoe szocialista polgármestertől.
A pekingi ellenkezés dacára az ellenzéki polgármester közölte: nem mond le a találkozóról.
A dalai láma párizsi látogatására a kínai-francia kapcsolatok történetének kényes szakaszában kerül sor: a hivatalos Kína nehezményezte a dalai láma és Nicolas Sarkozy elnök tavaly decemberi lengyelországi találkozóját. Mostani kétnapos franciaországi látogatása során a tibeti vezető nem találkozik a francia kormány képviselőivel.