A cunami óta nem volt ilyen súlyos a helyzet Fukusimában
A japán atomerőműveket felügyelő hivatal szerint a helyzet annyira súlyos, hogy az erőművet működtető Tokyo Electric Power (Tepco) már nem tud egyedül megbirkózni a problémával. A Nukleáris Szabályozó Hatóság (NRA) szóvivője szerdán közölte azt is, hogy a nukleáris balesetek nemzetközi skálája (INES) szerint az esetet egyes helyett hármas fokozatúnak, azaz "súlyos incidensnek" minősítik. (A fukusimai atombaleset minősítését az atomkatasztrófa után egy hónappal emelték INES 7-es fokozatúra, azaz az 1986-os csernobili katasztrófával megegyező szintűre.)
A Tepco kedden azt közölte, hogy egy tartályból szivárgott el a 300 tonnányi sugárfertőzött víz, az NRA szerint azonban elképzelhető, hogy több tartályból is nagy mennyiségű szennyezett víz folyt el.
Szuga Josihide, a japán kabinet főtitkára egy szerdai sajtótájékoztatón elmondta, a kormány mindent megtesz, hogy megállítsák a szivárgást. Kínát "sokkolta" a hír, hogy két évvel a katasztrófa után még mindig problémát okoz a fukusimai erőmű, és felszólította a japán kormányt, hogy tájékoztassa a kínai vezetést a fejleményekről.
A Reuters szerint a szivárgó víz szennyezettsége olyan magas, hogy egy mellette álló ember egy óra alatt ötször akkora sugárdózist kapna, mint amennyi az atomerőműben dolgozók esetében egy év alatt engedélyezett.