A csehek riaszthatják a NATO-t

A korábban tervezett radarállomás helyett az amerikaiak az interkontinentális ballisztikus rakéták elleni, korai riasztó rendszert telepítenének Csehországba. Végleges megállapodás még nincs, az évi kétmillió dolláros fenntartási költségeket 2012 után már a NATO-tagállamok fizetnék.

A számítógépes terminált a védelmi minisztérium prágai operációs központjában, iiletve Stará Boleslav közelében, a cseh légvédelem parancsnokságán építenék fel - írta kedden több prágai napilap és internetes hírportál is. Érdeklődésünkre Alexandr Vondra tárcavezető nem cáfolta a lapértesüléseket, de hozzátette, hogy véglejes megállapodás még nem született. Valószínűnek tartja azonban, hogy jövőre megkezdődhet a telepítés. - A korábban megkötött cseh-amerikai radarszerződés érvényes, ezért csak az új légvédelmi rendszer működtetésével kapcsolatos technikai részletekben kell megegyeznünk. A kiszolgáló személyzet minden bizonnyal cseh lesz - tette hozzá.

Martin Koller cseh katonai szakértő megkeresésünkre elmondta, hogy olyan rendszerről van szó, amely nagy hatótávolságú radarok, műholdak és más eszközök  észlelései alapján a NATO-tagországok határaitól mintegy 3500 kilométeres körben képes felderíteni a kilőtt ballisztikus rakétákat, s azok feltételezett céljait. A megszerzett információk az észak-atlanti katonai szövetség légvédelmi parancsnokságára, (NORAD) Cheyenne Mountainbe kerülnének, továbbá Prágába, s további három - eddig még nem ismert - államba, ahonnan továbbítanák a rendszerhez csatlakozott országokhoz.

A cseh lapok szerint a rendszer működtetése évente mintegy kétmillió dollárba kerülne. Egy évig, valószínűleg 2012-ig az amerikaiak fizetnének, azután pedig a NATO-tagállamok fedeznék részarányosan a költségeket.

A Bush-adminisztráció évekkel ezelőtt olyan közép-európai védőpajzsot szorgalmazott, amelynek részeként Csehországban radarállomást építettek volna, Lengyelországba pedig elfogó rakéták telepítését tervezték. Részben Oroszország tiltakozása, jórészt pedig stratégiai megfontolásból Barack Obama tanácsadói másfajta légvédelmi rendszer kifejlesztését javasolták, amelynek része lehet a csehországi központ is.

Prágában többször is - itt éppen 2008. júliusában - tüntettek az amerikai radar ellen
Demonstrators walk on Prague's Stefanikuv bridge during a rally against a plan to build a U.S. missile defence shield in the Czech Republic July 8, 2008. The United States and the Czech Republic signed a treaty on Tuesday allowing Washington to build part of a missile defence shield in the central European state despite opposition from its former Cold War master Russia. The deal to create a radar station southwest of Prague was marred by a failure to seal a corresponding pact with Poland, where Washington wants to put 10 interceptor rockets that would be guided by the Czech site. REUTERS/Laszlo Balogh (CZECH REPUBLIC)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.