A cseh kormány nem ért egyet Klausszal

A kormány álláspontja az, hogy a Lisszaboni Szerződés egyes részei, illetve egésze összeegyeztethetőek a cseh alkotmánnyal és jogrenddel – jelentette ki a cseh miniszterelnök a kormány csütörtöki rendkívüli ülése után.

Jan Fischer cseh kormányfő alkotmánybírósági felkérés nyomán leszögezte, a Lisszaboni Szerződés összeegyeztethető a cseh alkotmánnyal és  jogrenddel.

A taláros testület október  27-én foglalkozik szenátorok egy csoportjának beadványával, amely  annak megvizsgálását kérte, nem ellentétes-e a Lisszaboni Szerződés  a cseh alkotmánnyal. Az alkotmánybíróságnak a döntéshez ismernie  kell az államfő, a kormány és a parlament két házának a véleményét  is. A kormány és a képviselőház arra az álláspontra helyezkedett,  hogy a szerződés összhangban van az alkotmánnyal. Václav Klaus  államfő és a szenátus véleménye még nem ismert.

A 17 jobboldali cseh szenátor elsősorban azt kéri az  alkotmánybíróságtól: foglaljon állást abban  a kérdésben, hogy az  Európai Unió egy nemzetközi szervezet vagy egy "szuperállam",  illetve hogy az európai szabályokat értelmező Európai Bíróságon  keresztül nem lesz-e megkerülhető a cseh alkotmánybíróság. A  kérdések lényege: nem sérül-e a lisszaboni szerződés elfogadásával a  Cseh Köztársaság szuverenitása.

"Beadványunkban számos konkrét példát sorolunk fel álláspontunk  bizonyítására. Nagyon határozottan fogjuk követelni, hogy az  alkotmánybíróság mondjon véleményt az egész Lisszaboni Szerződésről"  - jelentette ki Petr Pakosta polgári demokrata szenátor, a beadvány  egyik aláírója.

Václav Klaus a múlt héten bejelentette: csak akkor írja alá a  Lisszaboni Szerződést, ha jogi garanciát kap arra, hogy Csehország  felmentést kap a szerződés részét képező európai emberi jogi charta  hatálya alól. Az államfő szerint csak ezzel akadályozható meg, hogy  a Csehszlovákiából a II. világháború után kitelepített  szudétanémetek a jövőben visszakövetelhessék elkobzott vagyonukat. A  cseh kormány hétfőn foglalkozott Klaus feltételével, s azt mondta,  hogy tárgyalni fog róla partnereivel.

Csehország az Európai Unió 27 tagállama közül az utolsó, amely  még nem ratifikálta a szervezet új működési szabályzatát rögzítő  Lisszaboni Szerződést. A parlament mindkét háza ugyan már jóváhagyta  a dokumentumot, de hiányzik az államfő aláírása. Klaus szerdai  moszkvai tárgyalásai után is jelezte: véleménye változatlan, és nem kívánja elsietni az aláírást.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.