A cenzúra kell, állítja a Nobel-díjas
Az irodalmi Nobel-díjat elnyerő kínai Mo Jent sokszor kritizálták párttagsága miatt és azért, mert nem hajlandó kritizálni a kínai kormányt, nem áll ki a szólásszabadság mellett, és alelnöke a Kínai Kommunista Párt által támogatott írók szövetségének. A Nobel-díjat odaítélő bizottság döntését több korábbi díjazott is kifogásolta. Herta Müller szerint katasztrófa, hogy Mo Jent választották, és helytelenítette, hogy Mo védi a kínai cenzúratörvényeket.
Kritizálói számára újabb muníciót jelent egy stockholmi sajtótájékoztatón tett kijelentése, amellyel megvédte a cenzúrát: erre szerinte ugyanakkora szükség van, mint a reptéri ellenőrzésre. Mo elmondta, szerinte a cenzúra nem áll az igazság útjába, de a rágalmazást és a pletykákat igenis cenzúrázni kellene. Elmesélte, hogy a reptéren levetették vele az övét és a cipőjét, de ennyi nem volt elég, így is átvizsgálták. Mégis úgy érezte, erre szükség van.
Az író arra is utalt, hogy nem fog azokhoz csatlakozni, akik Liu Hsziao-po szabadon engedését követelik. Korábban már elmondta: reméli, hamarosan kiengedik az írót, de jobban nem ment bele a kérdésbe. A hét elején 134 Nobel-díjas petícióban követelte, hogy engedjék el a 2010-es Nobel-békedíjas Liu Hsziao-pót, aki 2009-ben tizenegy év börtönt kapott, amiért az egypártrendszer megszüntetését és demokratikus reformok bevezetését követelte. Mo nem fogja ehhez adni a nevét, és kijelentette, ő mindig is független volt, nem szereti, ha rá akarják kényszeríteni valamire.