A Ceausescu-paloták titkai
A bukaresti napilap megtalálta azt az embert, aki Nicolae Ceauşescu román diktátor számára évtizedeken át építette, renoválta, gyakorta kiszemelte a luxusvillákat és palotákat. A ma 85 éves Camil Roguski szerint kétféle villa volt, az egyik típust a diktátor, illetve családja használta, a másikat a Romániába látogató külföldi vendégek.
A savarsini palota még I. Mihály király tulajdonaként épült, aztán hosszú időn keresztül üresen és romosan állt – emlékszik vissza Roguski. Ceauşescu itt kívánta vendégül látni Josif Broz Tito jugoszláv elnököt, akit nagyra becsült Moszkva-ellenes magatartása miatt. Az utasítás nagyon megkésve érkezett a palota rendbehozatalára, így három héten át éjjel és nappal folyt a munka. Eközben Roguski megpróbálta begyűjteni a környék parasztjai által széthordott bútorzatot, de semmit sem talált, így erdélyi székely mesteremberekkel csináltatott új berendezést. Ceauşescu egyetlen estét töltött a palotában, aztán soha többé nem tért vissza oda.
Egyetlen külföldi vezető volt, akit a szintén a királyi családtól elkobzott Prahova-völgyi Peleş kastélyban szállásolt el Ceauşescu. Ő nem volt más, mint az 1968-ban Romániába látogató Charles de Gaulle francia elnök. Erre az alkalomra is felújították az egész palotarendszert, sőt, az egykor, a kistermetű I. Károly számára készített ágyat is kitoldották, hogy a nagynővésű francia politikus elférjen benne.
Ceauşescu nagyon rettegett a merényletektől, így palotáit és villáit felszerelték minden lehetséges elhárító eszközzel – állítja Roguski. Egyebek mellett minden ingatlanban kellett lennie Geiger-Müller-számlálónak, hogy az idejekorán jelezze az esetleges nukleáris veszélyt. Az egyik villát védő titkosügynök arra lett figyelmes egyik nap, hogy a készülék szaporábban jelez, mint az megszokott volt, és felhívta több, szintén az ingatlanok védelmére kirendelt kollégáját, hogy ellenőrizze: elromlott-e a műszer. A körbetelefonálások eredményeként megállapították: nem, valóban emelkedett mindenütt a sugárzás mértéke. Jelentették az esetet Bukarestnek, ahova ez volt az első jelzés, ami a csernobili atomreaktor balesetéről befutott.