A bűnnek nincs nemzetisége

Egyszerre érkezett az egykori csúrogi dögtemető helyén kialakított emlékhelyre szerdán Áder János magyar és Tomiszlav Nikolics szerb államelnök, hogy közös főhajtással emlékezzenek meg a második világháború ártatlan magyar és szerb áldozatairól.

A vajdasági falu egyike volt annak a három településnek, amelynek magyar lakosságát a második világháború végén kollektíven háborús bűnösnek nyilvánították, és a magyar csapatok kivonulása után sokukat ártatlanul meggyilkolták a partizánok. A két államfő szimbolikus gesztusa az elkövetett bűnök beismerését, az áldozatok megkövetését, a megbékélés szándékának kinyilvánítását szolgálta. Szerb részről most első alkalommal ismerték el hivatalosan a partizán megtorlások törvénytelenségét.

Áder János köztársasági elnök és Tomiszlav Nikolics szerb államfő beszédet mond a csúrogi templom előtt, miután fejet hajottak a II. világháborúban ártatlanul megölt áldozatok újonnan létesített emlékhelyeinél
Csúrog, 2013. június 26. Áder János köztársasági elnök (b) és Tomislav Nikolic szerb államfő beszédet mond a csúrogi templom előtt, miután fejet hajottak a II. világháborúban ártatlanul megölt áldozatok újonnan létesített emlékhelyeinél a vajdasági Csúrogon 2013. június 26-án. MTI Fotó: Soós Lajos

A csúrogi emlékhelyen a megemlékezés előtti napon állították föl Szarapka Tibor szabadkai szobrászművész szoborcsoportját. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) 250 aktivistája tette rendbe az emlékmű környékét, amelyet térfigyelő kamerák őriznek. A korábban ezen a helyen a hozzátartozók által állított kereszteket rendre eltávolították, megrongálták. A szerb áldozatok emlékére az úgynevezett Topalov-raktárban emlékmúzeumot rendeztek be. A VMSZ buszokkal szállította Csúrogra azokat a vajdasági magyarokat, akik részt kívántak venni az ünnepélyes megemlékezésen. A rövid ünnepség magyar nyelvű katolikus és szerb nyelvű pravoszláv gyászmisével kezdődött, amelyet a két egyház főpapjai celebráltak. Ezt követően Áder és Nikolics egyszerre lépett a kamerák elé: rövid némaság után egyszerre hajtottak fejet az áldozatok emléke előtt.

A két államfő Csúrog központjában rövid beszédet mondott. Tomiszlav Nikolics hangsúlyozta: Szerbia a jövő felé fordul, és a kölcsönös tisztelet határozza meg viszonyát a szomszédos népekkel. Áder János arról beszélt: a bűnnek nincs származása, sem nemzetisége. Nincsenek népek, csak bűnös tettek, bűnös indulatok, bűnös emberek vannak. Az áldozatok esetében sem az a legfontosabb, hogy szerbek voltak-e, vagy magyarok, hanem az, hogy egytől egyig ártatlan emberek voltak.

Áder János kétnapos szerbiai látogatásán, kedden négyszemközt is tanácskozott Tomiszlav Nikoliccsal, akit 2012 májusában a Szerb Haladó Párt elnökeként választottak a Szerb Köztársaság elnökévé. A Szerb Radikális Pártból kivált, nacionalistának tartott politikai erő a jelenlegi szerb kormánynak is meghatározó ereje, de sokak meglepetésére folytatta elődje, a Demokrata párti Borisz Tadics közeledését az Európai Unióhoz. A magyar-szerb megbékélés folyamata is Borisz Tadics és Sólyom László akkori magyar köztársasági elnök 2009. októberi megállapodásával kezdődött. Akkor döntöttek a magyar-szerb akadémiai történész vegyes bizottság létrehozásáról, amely a történettudomány eszközeivel objektív módon folytatta az egykori háborús bűncselekmények feltárását.

Kedden délután Áder és Nikolics részt vett a Magyarok és szerbek 1918-2012 című, a kutatások eddigi eredményeit összegző kötet bemutatásán a Szerb Nemzeti Könyvtárban. Glatz Ferenc akadémikus, a bizottság magyar tagozatának elnöke bevezetőjében azt mondta: magyaroknak és szerbeknek több a közös érdeke, mint az érdekellentéte. Közös érdek a világgazdaság rendjébe való sikeres betagozódás, amelyhez a szomszéd népek együttműködésére van szükség. Ehhez azonban tisztázni kell a közös történelemben egymás rovására elkövetett sérelmeket – ez a záloga a megbékélésnek, és a jövő felé fordulásnak.

Áder János a szerb parlament szerdai ülésén bocsánatot kért azokért a bűnökért, amelyeket a második világháború során magyarok követtek el ártatlan szerbek ellen. A szerb parlament pénteki ülésén elfogadták a Szerb Haladó Párt és a VMSZ által közösen beterjesztett nyilatkozatot, amely elítéli a szerb partizánok által a Délvidéken elkövetett vérengzéseket. Áder János kedden megbeszélést folytatott Ivica Dacsics miniszterelnökkel is, aki ígéretet tett rá, hogy a szerb kormány legközelebbi ülésén hatályon kívül helyezik azt a határozatot, amely a három vajdasági település magyar lakosságát kollektíven háborús bűnösnek nyilvánította.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.