A britek is népszavazgatnának a lisszaboni szerződésről

Ha a jövő tavasszal esedékés brit választásokig nem ratifikálják "mindenhol" a lisszaboni szerződést, a Konzervaív Párt népszavazást ír ki - szögezte le a pártelnök. A biztos bukás Prágától függ.

A brit Konzervatív Párt továbbra is népszavazást kíván tartani a lisszaboni szerződésről, ha annak ratifikációja a jövő tavasszal esedékes brit választásokig nem történik meg "mindenhol" - mondta vasárnap, a párt éves kongresszusa előtt a toryk vezére, aki egyértelműen a csehországi ratifikáció késedelmére utalt.

David Cameron, a konzervatívok miniszterelnök-jelöltje a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: a brit választókat "dühíti, hogy Írország kétszer is szavazhatott a szerződésről ... mi pedig egyszer sem".

A pártvezér megerősítette: ha a Konzervatív Párt győz a brit választásokon, és a lisszaboni szerződésről abban az időben "még bárhol Európában" folyik a vita, a tory kormány kiírja a brit referendumot az EU intézményi reformjára kidolgozott dokumentumról. Emlékeztetett arra, hogy "sem a csehek, sem a lengyelek nem ratifikálták még a szerződést".

Nem volt hajlandó azonban egyértelmű választ adni arra a többször is feltett riporteri kérdésre, hogy ha akkor is kiírná-e a népszavazást, ha a két kelet-európai ország addig törvénybe iktatja a lisszaboni szerződést. A műsorvezető szerint ez annak a jele, hogy a konzervatívoknak erre az esetre nincs egyértelmű elképzelésük. Cameron viszont azzal indokolta a konkrét válasz megkerülését, hogy nem akarja befolyásolni a szerződés ratifikációjáról más országokban még folyó vitát.

Felidézte, hogy a cseh kormányfő szerint még három-hat hónapba is beletelhet a szerződés csehországi ratifikálása. Ha valóban eltart hat hónapig a cseh elfogadási folyamat, abba már a brit választások időpontja is beleeshet, és "akkor ki tudjuk írni népszavazást" - tette hozzá.

William Hague, a tory árnyékkormány külügyminiszter-jelöltje - e minőségében David Cameron pártvezér és kormányfőjelölt nem hivatalos helyettese - előző nap a The Timesnak azonban utalt arra, hogy még cseh ratifikáció esetén is kiírható a brit referendum, mivel "a népszavazás több formát is ölthet".

Nagy-Britanniában várhatóan jövő tavasszal lesznek a parlamenti választások, és jelenleg a konzervatív ellenzék jelentős előnnyel vezeti a népszerűségi listákat. A brit népszavazás kiírása az EU-szerződés szinte biztos bukását jelentené, mivel a felmérések szerint a brit választók kétharmada elutasítja a dokumentum törvénybe iktatását. A jelenlegi munkáspárti brit kormány nem tartja szükségesnek a referendumot, azzal az érvvel, hogy a francia és holland népszavazási kudarcok után kidolgozott új szerződés már nem ölt alkotmányos formát. Sok brit elemző úgy véli, hogy Nagy-Britanniának - amely kimaradt az euróövezetből és a belső határellenőrzést lebontó schengeni megállapodásból is - nem lenne maradása az EU-ban, ha megtorpedózná a lisszaboni szerződést.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.