A britek folytatják a negatív kampányt

A konzervatívok bevándorlásellenes szárnyának kegyeit keresve David Cameron bejelentette, miniszterekből álló munkacsoport foglalkozik azzal, hogyan lehet távol tartani a kelet-európaiakat a szigetország vonzó jóléti szolgáltatásaitól.

A szokásos heti kormányfői interpellációk keretében, egy tory képviselő kérdésére válaszolva Cameron megerősítette ugyan, hogy a szigetország „hagyományosan nyitott és a bevándorlókat tárt karokkal váró gazdaság, de helytelen, ha a kedvezményezettek visszaélnek a szociális háló kedvezményeivel”. A kormányfő elmondta: a bevándorlásért felelős miniszter vezette bizottság valamennyi fontos közszolgáltatást nagyító alá vesz. A főtisztviselők abból indulnak ki, hogy a lakáskedvezmény, az egészségbiztosítás, a jogsegély és más társadalmi juttatások állampolgári jogon járnak a briteknek, de nem feltétlenül érdemli ki mindenki, aki saját döntése alapján a szigetországban vállal munkát.

A megvizsgált lehetőségek közé tartozik, hogy az ingyenes egészségügyi ellátást, a National Health Service-t csak sürgős, rendkívüli esetekben tennék hozzáférhetővé a Kelet-Európából frissen szerencsét próbálók számára, akiket ezentúl magánbiztosítás kiváltására ösztönöznének. Mindazokat, akik három hónapon belül nem találnak munkát, távozásra kényszerítenék. Külföldi állampolgárok már ez év áprilisától nem vehetnek igénybe bevándorlási ügyekben jogsegélyszolgálatot. Elképzelhető az is, hogy a perbe keveredett külföldieket, – illegális bevándorlókat és turistákat egyaránt – megfosztják a nekik eddig járó pénzügyi támogatástól.

A Legal Action Group nevű jogvédő szervezet igazgatója, Steve Hynes ugyanakkor megkérdőjelezte, tehet- e a kormány olyan ígéretet, amely a külföldi állampolgárokat megfosztja a tisztességes, igazságos bírósági eljárásra való joguktól. A kormányfői intervenció aláhúzza, mennyire fontos választási témának ígérkezik a bevándorlás. Becslések szerint 2014 és 2019 között negyedmillió bolgár és román vendégmunkás jelenik meg a brit munkaerőpiacon.

Londonban korábban felmerült az is, hogy negatív reklámokkal riasszák el azokat reménybeli kelet-európai bevándorlókat, akik előtt jövőre nyílik meg a szabad munkavállalás kapuja, és a Romániából és Bulgáriából érkezők is mindenféle korlátozás nélkül dolgozhatnak a szigetországban. A kiszivárgott elképzelések szerint a Cameron-kormány a két kelet-európai országban hirdetné, hogy Nagy-Britannia nem is olyan jó hely, pocsék az idő, munka nincs, és ha mégis, mindegy, mert úgyse fizetik meg. Harmincmillió embert meggyőzni erről azonban egy kicsit nehéz lesz, a román sajtó legalábbis már válaszolt: Miért nem jöttök ti át? A román nők fele olyan, mint Kate. A másik fele meg olyan, mint a húga – kajánkodott nemrég a Gandul. Az biztos, hogy britnek lenni skizoid dolog mostanában: a Cameron-kormány tavaly még milliárdokat ölt a londoni olimpiát kísérő PR-kampányba.

A bevándorlók a brit munkásosztály elől halászták el az állásokat
Customers are seen dining at Mr Fish in north London May 22, 2012. It is claimed that the first combined fish and chip shop was opened by a Jewish immigrant, Joseph Malin, within the sound of Bow Bells in East London around 1860. REUTERS/Eddie Keogh (BRITAIN - Tags: SPORT OLYMPICS SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.