A brit kormányfő legyarmatosítózta Argentínát
Visszautasította az argentín kormány David Cameron szerdán elhangzott nyilatkozatát, amely szerint a Falkland-szigetek hovatartozását vitató Argentína gyarmatosító politikát folytat. A brit kormányfő ezt azután mondta a londoni parlamentben, hogy Argentína elnöke, Cristina Fernandez de Kirchner felvetette a tárgyalások felújítását a terület hovatartozásáról. – Amíg a lakói úgy akarják, a terület brit marad. Amit Argentína tesz, az több mint gyarmatosítás, mert a sziget lakóit arra akarja kényszeríteni, amire ők nem vágynak – mondta Cameron. – Nagy-Britannia a 21. században is egy letűnőben lévő gyarmatosítóként viselkedik – vetette ellen az újraválasztására készülő Kirchner, akire külügyminisztere is ráerősített: – Miután csak maradványai maradtak gyarmatbirodalmának, Nagy-Britannia megpróbálja átírni a történelmet – mondta az argentin külügyminiszter, Hector Timerman, hozzátéve: Nagy-Britannia a gyarmatosítás szinonímája.
A nyilatkozatháborút az 1982-es fegyveres konfliktus kirobbanásának harmincadik évfordulója erősítette fel. Június 14-e a Falkland – Argentína hivatalos elnevezése szerint Malvin – szigeteken a felszabadítás napjának ünnepe. A brit erők ekkor kerítették be a szigetre áprilisban érkező argentín erőket és vetettek véget a 255 brit és 650 argentin katona valamint három civil életét követelő háborúnak – emlékeztetett a Reuters. Az argentín partoktól 480 kilométerre fekvő, háromezer lakosú, 12 ezer négyzetkilométeres szigetcsoport védelmét a brit haditengerészet látja el.
A dél-amerikai ország szerint Nagy-Britannia elorozza Argentína elől a sziget természeti forrásait és tengeri kincseit, nem utolsó sorban értékes halállományát.