A brit kormányfő fél a görög munkásoktól
– Remélem, nem fogunk odáig eljutni. De van arra törvényes mód, hogy cselekedjünk, ha túl sokan érkeznének. Rengeteg bizonytalanság van ebben a világban, ezért tervezni kell, és fel kell készülni mindenre. Amúgy remélem, hogy nem lesz szükség ezekre a dolgokra – mondta David Cameron brit kormányfő, mikor arról beszélt, korlátozni kell majd valahogyan a görög állampolgárok beáramlását, ha Görögország kilépne az eurózónából.
Cameron az alsóház egyik bizottsága előtt elmondta, a miniszterek már vizsgálják, hogy milyen törvényes eszközökkel lehetne majd korlátozni a görög polgárok szabad mozgáshoz való jogát. A miniszterek állítólag minden eshetőséget figyelembe vesznek majd a terv elkészítésekor.
A brit kormányfő ezek szerint már készül a legrosszabb forgatókönyvre. Ha Görögországnak ki kell lépnie az eurózónából, akkor a görög gazdaság összeomlik, és várhatóan görögök százezrei fogják elárasztani az európai országokat. – Készen állok arra, hogy bármit megtegyek, amivel megvédhetem az országot, erős maradjon a bankrendszerünk és a gazdaságunk – jelentette ki Cameron.
Theresa May brit belügyminiszter múlt hónapban már megerősítette, valóban elemzik, hogy milyen tervet lehetne készíteni a görög állampolgárok ellen, de azt is hozzátette, egyelőre nem lehet észrevenni, hogy hirtelen megnőtt volna a bevándorlók száma.
– Annak ellenére sem érkezett több ember, hogy az eurózóna néhány tagállamában nyilvánvalóan nagy bajok vannak a gazdasággal. De úgy gondolom, hogy a kormány jól teszi, ha előre tervez, és átgondolja, mit tenne egy ilyen esetben – nyilatkozta May a BBC 1-nak.
Egyébként nemcsak a konzervatív kormányfő, hanem az ellenzéki vezér is felszólalt nemrég a bevándorlók ellen. Ed Miliband szerint annak idején a Munkáspárt hibázott, amikor korlát nélkül beengedte az újonnan csatlakozott EU-tagállamok állampolgárait. Az olcsó kelet-európai munkaerő szerinte ugyan a középosztálynak jól jött, a brit munkásosztályt viszont tönkretette.