A brit hadsereg vétke volt a Véres Vasárnap

A Saville-jelentés nyilvánosságra hozatalával harmincnyolc év után a brit kormány az északír zavargások egyik legsötétebb, tizennégy fegyvertelen tüntető halálával járó fejezetét remélte lezárni.

Harmincnyolc éve keresték hozzátartozók a választ arra, miért támadtak 1972. január 30-án az Ulsterben állomásozó brit ejtőernyős alakulat tagjai a második legnagyobb északír városban, Londonderry-ben felvonuló békés polgárjogi tüntetőkre. A Véres Vasárnapon tizenhárom fegyvertelen katolikus tüntető vesztette életét, részben menekülés közben, míg a tizennégy sérült egyike később halt bele lőtt sebeibe. A brit kormány közvetlenül a világszerte megrökönyödést keltett tragikus esemény után indította el első vizsgálatát. A tíz héttel később elkészült jelentést a hozzátartozók szerecsenmosdatásként élték meg, mert figyelmen kívül hagyta a legfontosabb bizonyítékokat és nem ítélte el a katonákat. A véres vasárnap emléke kitörölhetetlenül bevonult a brit és ír történelembe, a U2 Bloody Sunday című, 1983-as keltezésű száma, az együttes egyik politikával legátitatottabb slágere pedig a világesemények iránt kevésbé érdeklődőkkel is érzékeltette az atrocitás kiváltotta értetlenséget és megrendülést.

A Lord Saville of Newdigate, a legfelső bíróság tagjának irányítása alatt elvégzett független és átfogó vizsgálatra Tony Blair kormányfő adott megbízást még 1998-ban, elismerve a drámának az északír konfliktusra gyakorolt hatását. Ahogy ezt Gerry Adams, a nacionalista Sinn Fein párt elnöke visszaemlékezésében hangsúlyozta, 1972. január 30-a fordulópontot jelentett az északír felkelés történetében. Az Ír Köztársasági Hadsereghez erkölcsi és anyagi támogatás, fegyverek és fegyveresek egyaránt áramlottak. Kiéleződött a protestáns és katolikus közösség közötti ellentét, az összesen három évtizedig tartó viszály háromezer áldozatot követelt. A több száz szemtanú és egyéb érintett meghallgatása alapján elvégzett áttekintés 2004-re lezárult, ám a tíz kötetbe foglalt, ötezer oldalt kitevő jelentést, illetve annak hatvan oldalas összefoglalóját csak most, több mint egy hónappal a legutóbbi parlamenti választás után ismerhették meg előbb a gyászoló hozzátartozók, majd néhány órával később az újságírók, ezt követően pedig a parlamenti képviselők, valamint a bel- és külföldi közvélemény. A hozzátartozók Londonderry központjában, a Guildhall-ban, több mint egy kilométerre a tragédia színhelyétől tekinthették meg a dokumentumot. Az épület előtt tízezres tüntetés emlékezett meg a mészárlásról, az ejtőernyősök által húsz perc alatt leadott száznyolc lövéssorozat okozta veszteségekről.

A westminsteri parlamentben elhangzott beszédében a brit kormányfő végre igazságot szolgáltatott az áldozatoknak. David Cameron elmondta, hogy a katonai beavatkozás megalapozatlan parancsra történt. A demonstráció részvevői elleni agresszív fellépés „igazságtalan és igazolhatatlan" volt. Az áldozatok egyike sem viselt fegyvert, semmit nem tettek, ami miatt meg kellett volna halniuk. A sortűz előtt nem hangzott el figyelmeztetés. A katonák későbbi kihallgatásaik során, saját bőrüket mentendő elferdítették az eseményeket, túlértékelve a republikánus félkatonai erők által leadott néhány lövést. Cameron, aki az esemény idején mindössze ötéves volt, a kormány, sőt az egész ország nevében sajnálkozását fejezte ki a történtek miatt, melyekért egyben bocsánatot is kért.

A Londonderry főterén összegyűlt tömeg nagy elégtétellel fogadta a brit hadsereget elmarasztaló, a felvonulókat felmentő jelentést. Az egyperces néma tiszteletadást követően minden halálos áldozat hozzátartozója és a sérültek képviselője is lehetőséget kapott a jelentés értékelésére és érzelmei kinyilvánítására. A tudósítások nem hallgatták el, hogy a vizsgálat 198 millió fontos költségének több mint a fele, százmillió font vándorolt az ügyvédek zsebeibe.

Relatives of those killed during Bloody Sunday make their way from the Bogside to the Guildhall to read the Saville report, Londonderry in Northern Ireland June 15, 2010. Prime Minister David Cameron on Tuesday unveils a landmark report into the 1972
Relatives of those killed during Bloody Sunday make their way from the Bogside to the Guildhall to read the Saville report, Londonderry in Northern Ireland June 15, 2010. Prime Minister David Cameron on Tuesday unveils a landmark report into the 1972 Bloody Sunday killings of 13 protesters in Northern Ireland by British troops, stirring hopes of justice and fears of renewed tensions. REUTERS/Cathal McNaughton (NORTHERN IRELAND)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.