Magyarország küldte Bolíviába a „terroristákat”?
„A felvétel világos, irányt mutat a vizsgálatban, és (a tartalmát) megpróbáljuk megerősíteni a saját eszközeinkkel” – jelentette ki szerdán a sajtónak Marcelo Sosa La Paz-i ügyész.
Kétséges viszont, hogy Kepes Andrásnak az m1-en tegnap este sugárzott interjúja segíti-e a La Paz-ban előzetes letartóztatásban lévő Tóásó Előd és bolíviai-horvát Mario Fardig Tadic Astorga védelmét.
Az eddig lappangó interjúban Rózsa Flores azt állítja, paramilitáris védelmi milíciát szervezni utazik vissza szülőföldjére, Santa Cruz tartományba, amelynek kormányzata egyre élesedő harcot folytat Evo Morales szocialista elnök központosító törekvéseivel szemben. Cáfolta viszont, hogy célja lenne megdönteni az államfő hatalmát.
A tavaly szeptember 8-án felvett beszélgetést szerte a világsajtóban kitüntetett figyelem kísérte, Bolíviában azonnal vezető hír lett belőle. Az üggyel kapcsolatban La Pazban összeült a kormány. Az El Deber című Santa Cruz-i lap azt helyi idő szerint délután nyilvánosságra hozzák a múlt heti rajtaütésben felszámolt „terrorista sejt” még szökésben lévő két tagját – ők állítólag magyarok.
Az Irish Timesnak adott nyilatkozatában Sosa másrészt leszögezte, egyelőre semmilyen bizonyítékot nem találtak arra nézvést, hogy a Rózsa Flores vezette csoport valóban Morales életére tört volna – ahogy az államfő állítja. „Csak találgatunk. Át kell fésülnünk a rendelkezésünkre álló adatokat, hogy igazoltnak lássuk vagy cáfoljuk az elnökgyilkossági kísérletet” – jelentette ki a bolíviai főügyész. Az ír lap riportere szerint Sosát érezhetően irritálták Magyarország, Románia, Horvátország és Írország nemzetközi vizsgálatot követelő felszólításai. „Nincs joguk vizsgálatot követelni” – szögezte le a nyomozás vezetője, hozzátéve, „még azt is gyaníthatnám, hogy ők (az európai országok) küldték őket, hogy megtámadják a demokráciát”.
Sosa egyúttal elutasította azokat a Santa Cruz-i vádakat, amelyek szerint a fővárosból érkező kommandó illegálisan lépett akcióba, a helyi ügyészség jelenléte nélkül. „Csak odamentünk, hogy megnézzük, a férfiak ott vannak-e. Semmi szükség nem volt a helyi hatóságokra. Az összetűzésben magunkat védtük.” A Las Americas hotel személyzete ennek ellentmondó változattal állt elő, amely szerint egy 30 fős La Paz-i rendőri különítmény gyakorlatilag megszállta az épületet és likvidált három gyanúsítottat.
A nyomozás – a bolíviai sajtó értesülései szerint – jelenleg egy argentin szál felgöngyölítését célozza. Az egykori argentin diktatúra különleges szélsőjobboldali katonai egységének egyik volt tagja, Jorge Mones Ruiz állítólag április elején találkozott Rózsa Floresszel Santa Cruzban. Ezt erősíti mega Buenos Aires-i Pagina 12 újság értesülésére is, miszerint Rózsa Flores szeptember és október között 17-18 zsoldost toborzott még magyarországi tartózkodása alatt, köztük szélsőjobboldali nézetű volt argentin katonákat.
Bolíviában az argentin igazságszolgáltatás elől titokban menedéket találókat is keresnek, akik – a nyomozás feltételezése szerint – ugyanazokkal a Morales-kormánnyal ellenséges Santa Cruz-i körökkel tartottak kapcsolatot, mint a már felszámolt ötfős „zsoldoscsoport”. Sosa közölte, több mint 30 olyan fotójuk van, amelyeken Rózsa Flores és társai különböző Santa Cruz-i személyekkel találkoznak. „Gitároznak, vacsoráznak, húst sütnek” – mondta Julio Larrea kapitány, a csoport tagja. Johnny Aguilera őrnagy pedig azt közölte, hogy amint befejeződik a nyomozás „zárt szakasza”, behívják ezeket az embereket, akik mind Santa Cruz-ban élnek. Az őrnagy szerint eddig nem találtak politikai kapcsolatokat, de nem kételkedik benne, hogy vannak ilyenek. (A sajtóban is publikált egyik képen revolvert tart célra Magyarosi Árpád, akit aztán a szállodában a rendőrök ugyancsak megöltek.)
Walker San Miguel védelmi miniszter minden eddiginél egyértelműbben vádaskodott azzal, hogy Santa Cruz tartomány kreol jobboldali üzletemberei és a hozzájuk kötődő más személyek - így konkrétan Oscar Ortíz szenátort nevezte meg - azok, „akik halva szerették volna látni az elnököt”.
Santa Cruz tartományi közgyűlésének elnöke a videóinterjúra reagálva azt mondta: semmit sem tud arról, hogy Rózsa Florest milyen helyi testület kérte fel, miféle törvényes támogatása volt az „önvédelmi osztag” megszervezésére.
Gyűjtési akció Magyarosi holttestének hazahozataláért
Gyűjtést indít a Vöröskereszt a Bolíviában múlt héten megölt Magyarosi Árpád holttestének hazahozataláért – mondta a Magyar Vöröskereszt kommunikációs igazgatója az MTI-nek. Harrach Gábor arról is beszélt, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt vizsgálja, nem sérülnek-e a Bolíviában fogva tartott Tóásó Előd jogai.
„Felkereste a Magyar Vöröskeresztet Magyarosi Árpádnak, a Santa Cruzban nemrég lelőtt romániai magyar férfinak az édesanyja, arra kérve minket, hogy segítsünk neki előteremteni fia holtteste hazahozatalának a költségeit. A Magyar Vöröskereszt humanitárius kötelezettségének érzi a segítségnyújtást ebben a helyzetben.” Ezért pénzgyűjtést szervez Magyarosi Árpád holttestének hazaszállítási költségeinek a fedezésére - mondta Harrach Gábor. A koporsót Budapestre szállítják majd, ha összegyűlik az ehhez szükséges több ezer dollár – tette hozzá.