A belügy cáfolja a német hírügynökséget
Közleményben cáfolta a magyar belügyminisztérium, hogy Pintér Sándor tárcavezető interjút adott volna Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával kapcsolatban a DPA német hírügynökségnek amely szerint a belügyminiszter úgy nyilatkozott: Románia és Bulgária schengeni csatlakozása március helyett legfeljebb októberben esedékes, addig a két országnak teljesítenie kell egy sor követelményt.
A magyar belügyi szóvivő szerint a budapesti Intercontinental szállodában tartott tegnapi sajtótájékoztatón brüsszeli újságírók megkérdezték Pintér véleményét a kérdésről. A miniszter válasza szerint hazája tisztában van Franciaország és Németország kételyeivel, ám szeretné, ha Magyarország EU-elnöksége alatt megvalósulhatna a két kelet-európai ország schengeni csatlakozása.
A Belügyminisztérium szó szerint idézte Pintér nemzetközi sajtótájékoztatóján elhangzottakat. A tárcavezető többek közt azt mondta: „Optimista ember vagyok, soha semmit nem tekintek vesztett ügynek. Nagyon sok munka van mind Bulgáriában, mind Romániában a schengeni csatlakozás érdekében. Nagyon sokan készültek erre, rendszereket állítottak be, tanultak annak érdekében a rendőr kollégák, határőrök, hogy teljesíteni tudják a schengeni vállalásokat. Ismerjük a német és a francia álláspontot, de van egy meghatározott jogi lépéssorozat, amit végre kell hajtani. Szakértők elvégezték a munkájukat, a szakértők az első olvasatban megtárgyalták a véleményeiket, és január végén közzéteszik ezt a véleményt. Ekkor, ennek a véleménynek az ismeretében kell a következő lépést megtennünk, és a Tanács előtt megbeszélni a vélemények ismeretében, hogy hogyan, mit kell még végrehajtani Bulgáriában és Romániában annak érdekében, hogy a schengeni országokhoz csatlakozhassanak. Egyértelmű az eljárás ebben a tekintetben: száz százalékosan kell valamennyi schengeni országnak a véleménye és a szavazata ahhoz, hogy tagok lehessenek. Ha ezt a száz százalékot nem érjük el, akkor természetesen a két ország schengeni tagsága nem történik meg. Úgy gondolom, hogy legkésőbb júniusig olyan politikai állásfoglalást kell elérnünk, hogy milyen feladatokat kell még végrehajtani a két országban, milyen határidővel kell megtenni, hogy ezt a német és francia véleményt meg tudják változtattatni.” A tárca közleményében leszögezte: Magyarország - ahogy eddig is - megad minden segítséget mind Bulgáriának, mind Romániának a mihamarabbi csatlakozásuk érdekében. "Bárhogy is alakulnak a körülmények, a magyar elnökség úgy szeretné átadni a stafétát Lengyelországnak, hogy Bulgária és Románia schengeni csatlakozásának ügyét a két ország szempontjából megnyugtatóan lezárta" – szerepel a minisztérium közleményben.
Korodi Attila, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke szintén azt állítja, hogy félreértelmezték Pintér Sándor szavait. Elmondása szerint a magyar belügyminiszter nem Románia és Bulgária csatlakozásának elhalasztásáról beszélt, hanem több lehetséges forgatókönyvet ismertetett a két ország jövőjéről.
Traian Basescu román államfő már szerdán elmondta, hogy felelősséget vállal a csatlakozás elhalasztásáért. „Sajnos az MCV [a romániai igazságügyi reform folyamatának megfigyelésére létrehozott együttműködési és ellenőrzési mechanizmus - szerk.megj.] beleegyezésünkkel vagy anélkül, a schengeni csatlakozás egyik feltétele lett. Ez nyilvánvaló a francia és német miniszterek leveléből is. Én vállalom a felelősséget Románia schengeni övezethez való csatlakozásának késése miatt, mert én vagyok az államfő, és valakinek vállalnia kell ezt a felelősséget. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy legnagyobb problémáink az igazságügy köré csoportosulnak, és ezért az államfőn kívül mindenkinek magának kell vállalnia azt a felelősséget, amivel tartozik” - idézte Basescut a manna.ro romániai magyar hírportál.
Teodor Baconschi román külügyminiszter ezután kijelentette: hajlandó benyújtani a lemondását, amennyiben a miniszterelnök ezt kérni fogja tőle. Baconschi pár napja, amikor nyilvánvalóvá vált a csatlakozás halasztása, érezhető ingerültséggel azt nyilatkozta, Románia akár egyoldalúan felmondhatja az igazságügy uniós monitorizálását.
Franciaország és Németország belügyminisztere decemberben az Európai Bizottsághoz írt levélben jelezte, túlságosan korainak tartják, hogy Románia és Bulgária márciusban csatlakozzon az EU-tagországok között határellenőrzés nélküli átjárást biztosító schengeni övezethez. Mivel a schengeni övezet bővítéséhez a tagországok egyhangú határozatára van szükség, a német és francia ellenszavazat azt jelenti, hogy a 2007 óta uniós tag Bulgáriának és Romániának várnia kell a csatlakozással. Az uniós tagországok a tervek szerint januárban hallgatják meg azt a szakértői jelentést, amely a bolgár és román felkészüléssel foglalkozik.