A baloldal kizárja a nagykoalíciót
Nem lesz nagykoalíció Olaszországban: pénteken Pier Luigi Bersani, az olasz Demokrata Párt (PD) elnöke és a választásokon első helyre befutó baloldali Közjó pártszövetség vezetője kizárta a kormányzati együttműködést a Silvio Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) koalícióval. Bersani a La Repubblicának adott interjúban úgy fogalmazott, szeretné „világosan leszögezni”, hogy a nagykoalícióról szóló elképzelés „nem létezik és soha nem is fog létezni”, ha másért nem, azért, mert Berlusconi olyasvalaki, akiben semmi felelősségérzet nincs azon kívül, amit a személyes érdekei diktálnak. Bersani vezetésével a baloldal ugyan fölényes többséget szerzett a képviselőházban, a szenátust viszont ha hajszálnyi előnnyel is, de a PdL vitte el.
Bersani az interjúban jelezte, hogy a baloldal nemsokára néhány pontból álló kormányprogramot terjeszt elő, amely nagyrészt megfelel annak is, amit a vasárnapi-hétfői választásokon harmadik királycsináló, az Beppe Grillo komikus fémjelezte Öt Csillag Mozgalom (M5S) akar. „Nevezhetik, aminek akarják, kisebbségi kormánynak, korlátolt felelősségű kormánynak, szerintem a változás kormánya lesz” – mondta Bersani. A PD-elnök az Európai Unió jóváhagyásával enyhíteni akar az előző technokrata kormány, a centrista Mario Monti kormányfő megszorító intézkedésein, amiről állítólag Francois Hollande francia államfővel is beszélt már. „A megszorítás önmagában csak katasztrófához vezet” – érvelt az interjúban Bersani a gazdasági szigor ellen. Programjáról annyit árult el, nyesni szeretne a túlburjánzott bürokrácián, csökkentené a parlamenti képviselők létszámát, visszafogná az elszállt politikusi-topmenedzseri fizetéseket is, harcolna a korrupció ellen, a szociális és az egészségügyi rendszerre viszont több pénzt adna. Olaszországnál csak az évek óta nemzetközi pénzügyi támogatásból élő Görögországnak van több államadóssága az Európai Unióban. A munkanélküliség húszéves csúcson, 11,7 százalékon áll, a fiatalok körében 39 százalékos.
Bersani kormányalakítási esélyeinek aligha kedvez, hogy Grillo – akinek a pártját az általános kiábrándultság repítette a harmadik helyre – kedden egy blogbejegyzésben dobta a baloldalt a lehetséges partnerek közül, és amíg leülhet a kormányfői székbe, a pártelnöknek nem csak külső, de belső kihívásokkal is le kell számolnia. A PD politikusai közül sokan ugyanis azt feszegetik, hogy a pártelnöknek le kellene mondania, hiszen az ő bűne a viszonylagos csalódást keltő választási szereplés, vagyis hogy a Közjó két hét alatt tízszázalékos előnyt vesztegetett el a PdL-lel és Grillóékkal szemben. És ha a palotaforradalom győz, az új PD-elnök Firenze fiatal polgármestere, Matteo Rinzi lehet, akit a Bersani egyszer már legyőzött, amikor a miniszterelnök-jelöltség volt a tét.