A Tres Amigos megolajozott tolucai találkozója
A mexikói Toluca városa adott otthont szerdán az észak-amerikai vezetők hetedik csúcstalálkozójának. Ez a fórum 2005 óta ad lehetőséget az egyeztetésre az USA, Kanada és Mexikó között, amelyek együtt a világgazdaság termékeinek és szolgáltatásainak mintegy 30 százalékát adják. Az összesen több mint 450 millió lakosú régió együttműködése az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Szerződésre (NAFTA) alapul, amely idén lesz húszéves.
A házigazda Enrique Pena Nieto mexikói, Barack Obama amerikai elnök és Stephen Harper kanadai miniszterelnök által kiadott közös nyilatkozat szerint egyebek között megállapodtak a régió versenyképességi munkaterve kidolgozásában, amelynek az innováció, a befektetések növelése és a privát szektor minél nagyobb bevonása lesz a célja. Ugyancsak terveznek egy közös közlekedési tervet a teherszállítás gyorsítására, hogy minél nagyobb lendületet tudjanak adni az egymásközti, illetve a csendes óceáni, ázsiai térséggel való kereskedelmi kapcsolatoknak.
A legnagyobb érdeklődés az energetikai együttműködéssel kapcsolatos állásfoglalást előzte meg. Ugyanis a hatalomba több mint egy évtized után a 2012-es választokon visszatért Intézményes Forradalmi Párt (PRI) Pena Nieto elnök vezetésével alkotmánymódosítással megszüntette a kőolajszektor 75 éve tartó állami monopoliumát. (A középbal ellenzék hevesen tiltakozott a nemzeti szuverenitás ilyen feladása ellen.) A részletes törvényi szabályozás még hátravan, hogy miként vehetnek részt a külföldi beruházók a kőolaj- és földgázkutatásban, illetve -kitermelésben. A mexikói kormányzat abban bízik, hogy a külföldi tőkével és technológiával növelni tudja az utóbbi években csökkenő olajtermelést. A mostani csúcson annyit jelentettek be, hogy még ebben az évben (a mexikói törvények elfogadását követően) az illetékes miniszterek megvitatják a közös infrastruktúrális és technológiai fejlesztések lehetőségeit. "Az energia a háromoldalú együttműködés prioritása" – nyomatékosította a közös közlemény.
A három ország emellett tovább erősíti a már létező együttműködéseit a határellenőrzések, a biztonság terén, valamint a szervezett bűnözés, a kábítószer-kereskedelem, az illegális fegyverkereskedelem és pénzmozgások terén és az emberkereskedelemmel szemben is. Ugyanakkor tervezik, hogy még az idén az emberek szabad mozgását elősegítő programot is elfogadnak.
A következő csúcsot 2015-ben Kanadában tartják.