Orosz tengerészgyalogosok a szír partoknál
Állítólag ismét helikopterekről lövik Aleppót, az egyik kormánypárti újság szerint pedig a „harcok harca” bármikor elkezdődhet. Az éjszaka folyamán megérkeztek a tankok is a török határ mellől, és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának információi szerint a felkelők megtámadták őket. A kétmillió lakosú Aleppóban a lázadók állítólag már készülnek a végső csapásra, lőszereket, gyógyszereket és kötszereket halmoztak fel.
A kormánypárti biztonsági erők egyik tagja az AFP-nek azt nyilatkozta, egy speciális egység már elérte a város határát, az általános támadást pedig valószínűleg pénteken vagy szombaton indítják. Hasonló információi vannak az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának is, akik szerint az erősítés a Damaszkuszból Aleppóba vezető úton érkezik. Állítólag több hadoszlop és tank is megindult már Szíria kereskedelmi központja felé.
Ellenzéki források szerint a lázadók július 20-án indult aleppói offenzívájában 1500-2000 harcos vett részt, akik a város déli és keleti negyedeiben vetették meg a lábukat. Azóta állítólag még hozzávetőleg kétezer ellenzéki fegyveres érkezett az elfoglalt állások megerősítésére. Az erőviszonyokat figyelembe véve a következő napokban a lázadás kezdete óta az egyik legjelentősebb csata bontakozhat ki a város birtoklásáért. A lakosság már napok óta tömegesen menekül Aleppóból. Az amerikai külügyminisztérium attól tart, hogy a török határ közelében fekvő város körül zajló nagyszabású csapatösszevonások valójában egy hatalmas tömegmészárlás előkészületei. Ezt a benyomást erősítik a damaszkuszi kormánypárti sajtó híradásai is: az al-Watan című napilap szerint Aleppóban nemsokára a „harcok harca” kezdődik el.
Az aleppói lázadókkal kapcsolatot tartó aktivista szerint hasonló módon zajlik majd az offenzíva, mint Damaszkuszban. A felkelők elfoglalják a város nagy részét, majd a kormányerők lerohanják őket. A brit Guardian Aleppo közelében lévő tudósítója arról számolt be, hogy ugyan a tartomány nagy része a lázadók kezén van, túlzás lenne azt állítani, hogy a városnak több mint a felét elfoglalták. A felkelők egyébként gerillaharcot folytatnak, ezért a támadásaik nem is tartanak sokáig. Az aktivisták szerint a városban eddig főleg civilek haltak meg, a felkelők ugyanis Aleppo körül állomásoznak, hogy elkerüljék az összecsapásokat.
A Nemzetközi Vöröskereszt mindeközben olyan veszélyesnek ítélte a helyzetet, hogy misszióját felfüggesztette Aleppóban, és munkatársainak egy részét evakuálta Szíriából. A szervezet egy kisebb csoportja folytatja csak a munkát Damaszkuszban.
Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium szóvivője kijelentette, az USA továbbra sem fog beavatkozni. A felkelőknek csupán olyan segítséget nyújtanak, amely nem jár halálos áldozatokkal. – Nem fog életet menteni, ha még több olajat öntünk a tűzre – mondta Nuland. Az USA egyébként korábban már bejelentette, hogy hajlandó támogatni az ellenzéket kommunikációs felszereléssel és egészségügyi ellátmánnyal.
Úgy tűnik, hogy Barack Obama amerikai elnök elnökségének vége felé egyre inkább hajlik a lázadók támogatására, főleg azután, hogy a nemzetközi diplomáciai lépések kudarcba fulladtak. Állítólag egy elnöki irányelv tervezetét is elkészítették már, amely arról szól, hogyan tudnák a fegyvereken kívül támogatni a felkelőket. Hillary Clinton külügyminiszter nemrég arra is utalt, hogy ha a lázadóknak sikerülne irányítást szerezniük az ország jelentős része felett, akkor még nagyobb támogatást kaphatnának.
Egy kormányközeli forrás szerint Obama már egy évvel ezelőtt is felszólította Bassár el-Aszad szír elnököt, hogy távozzon, és erről tárgyalásokat kezdett Tayyip Erdogan török miniszterelnökkel is. Elnökségének elején Obama egy levelet is küldött Aszadnak, amelyben felajánlotta, hogy változtassanak a két ország kapcsolatán. A Reutersnek nyilatkozó forrás szerint ugyan voltak fenntartásaik, de az amerikai elnök valódi lehetőséget látott a Szíria felé való nyitásban.
Eközben Törökországba szökött Ihlász el-Badaui asszony, Aleppo parlamenti képviselője. Ő az első képviselő, aki a májusban megválasztott damaszkuszi törvényhozás tagjai közül elmenekült az országból. A hatgyermekes szunnita mohamedán el-Badaui az állampártként működő Baath soraiból került a parlamentbe. – Otthagytam a zsarnoki rezsimet a minimális jogokat követelő nemzet elnyomása és a vad kínzások miatt – jelentette ki a dezertált képviselő egy arab hírtelevíziónak, miután megérkezett Törökországba.
A moszkvai Nyezaviszimaja Gazeta szerint orosz tengerészgyalogosokat vezényeltek a szír partok közelébe. A cikk szerint ugyan az orosz haditengerészet parancsnoksága azt állítja, hogy ez a tény nincs összefüggésben a szíriai belső fejleményekkel, de – teszi hozzá a lap – „nem lehet véletlen, hogy egyszerre öt orosz deszanthajó van olyan térségben, ahol a helyzet egyre kiélezettebb”.