A Harag napjára készülnek Líbiában
"A harag napja" - így nevezik a csütörtököt a líbiai tüntetők, akik hatalmas tömegmegmozdulásra készülnek. A szervezők azonban figyelmeztetnek: a hatalom erőszakkal próbálhatja meg leverni a tuniéziai és egyiptomi forradalmak által ihletett tüntetést.
Internetes közösségi oldalakon anoním ellenzékiek szervezkednek, hogy csütörtökre tömegtüntetést szervezzenek szerte Líbiában Moammer Kadhafi ellen, ám egyelőre nem biztos, hogy a tüntetésekre valóban sor kerül.
A Benghazi melletti tüntetéseken szerdán két ember halt meg - állította az Al-Dzsazíra arab hírtelevízió. Kedden is több száz tüntető csapott össze a líbiai városban a rendfenntartó erőkkel. A tüntetések azután kezdődtek, hogy letartóztatták Fathi Terbilt, aki több mint ezer olyan fogvatartott hozzátartozóját képviseli, akiket a biztonsági erők állítólag 1996-ban mészároltak le az Abu Szalim börtönben Tripoliban. Terbilt azóta szabadon engedték.
Sok líbiai panaszkodik a munkanélküliség, az egyenlőtlenség és a politikai szabadságjogok korlátozása miatt. Azonban a Reuters által megkérdezett elmezők szerint kétséges, hogy egyiptomi mintára a tüntetések olyan méretet érnének el, hogy meg tudnák buktatni Kadhafit. A líbiai vezető ugyanis a tetemes olajbevételekből képes lehet elsimítani a társadalmi feszültésgeket.
Szerda esti beszédében Moammer Kadhafi nem tett említést a tüntetésekről, csak annyit mondott, hogy a "forradalmárok" győzni fognak. "Le az ellenséggel, le a bábokkal mindenhol, (...) az Egyesült Államok és a cionisták bábjai csak úgy hullanak!" - közölte a líbiai vezető a televíziós beszédében.
Összecsapások Jemenben
Eközben a jemeni elnök botokkal és szúróeszközökkel felfegyverzett hívei rátámadtak csütörtökön a hatalom ellen tüntető diákokra a szanaai egyetemnél, a hetedik napja tartó rendszerellenes tüntetések színhelyén.
Hírügynökségek arról számoltak be arab tévéállomásokra hivatkozva, hogy más városokban is összecsapások voltak tüntetők és a hatalom hívei között, a halálos áldozatok és a sebesültek száma pedig egyre nő. Közben az ország északi részén tevékenykedő síita lázadók is hallatták hangjukat. Vezérük, Abdel-Malik al-Húszi arra szólította fel a jemeni népet, hogy "használják ki a történelmi pillanatot a gyökeres változások véghezviteléhez, és a bűnözők hatalmának megdöntéséhez".
Algériában nem elégszenek meg a kormány ígéreteivel
Az algériai kormány ígérgetései ellenére is megtartják az észak-afrikai ország fővárosában a szombatra tervezett újabb rendszerellenes tüntetést - közölte Fodil Bumala, a Nemzeti Koordináció a Demokráciáért és a Változásért (CNCD) alapítója csütörtökön.
Az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva Buamala leszögezte: nem elégednek meg a 19 éve érvényben lévő szükségállapot feloldására tett ígérettel, ennél sokkal többet akarnak.
Ahmed Ujahia miniszterelnököt szerdán jelentette be, hogy még a hónap vége előtt hatályon kívül helyezik a kényszerintézkedést. Abdel-Azíz Buteflika elnök már korábban ígéretet tett, hogy más engedményekkel együtt véget vet a szükségállapotnak, de határidőt korábban nem közöltek a hatóságok.
A szükségállapotot 1992-ben hirdették ki, amikor Algéria a kormányerők és az iszlamisták közötti összecsapások nyomán polgárháborúba sodródott. A több évig tartó küzdelemben legkevesebb 150 ezer ember vesztette életét. Az erőszaknak sikerült gátat szabni, s mostanában már csak szórványosan fordulnak elő támadások.
A kormányfő szerdán egyben bejelentette, hogy a szükségállapot feloldásával párhuzamosan intézkedéseket hoznak a lakáshelyzettel, a foglalkoztatással és a kormány működésével kapcsolatban is.
Buamala azonban úgy vélte, hogy a kormány álmegoldásokat rögtönöz, és ez a rezsim elszakadt a társadalomtól. A tüntetés előkészületei zökkenőmentesen folynak - fűzte hozzá.
Algírban az elmúlt szombaton kétezer tüntető gyűlt össze változásokat követelve. A demonstrálók elhatározták, hogy minden szombaton összegyűlnek, amíg az ország a demokrácia útjára nem lép.