A 33 évi börtönt nem a CIA miatt kapta
Afridit a múlt héten hivatalosan hazaárulás vádjával ítélték el, mert segített a CIA-nak az al-Kaida vezetője, Oszama bin Laden rejtekhelyének felderítésében. Ezután Hillary Clinton amerikai külügyminiszter azonnal felszólította Iszlámábádot a doktor szabadon bocsátására, az afgán határhoz közeli Hajbár törzsi régió bíróságának szerdán nyilvánosságra került dokumentuma szerint viszont a büntetést a betiltott szélsőséges Iszlám Hadserege (Lashkar-e-Islam) csoporttal fenntartott kapcsolatai miatt rótták ki Afridira.
Az indoklásban ugyan említik, hogy a bizonyítékok szerint az orvoskülföldi hírszerző ügynökséggel is együttműködött, de nnek megítélésére a törzsi bíróság jogköre nem terjed ki. Afridi ügyvéde szerint az ítélet mostani indoklásával szemben nagyobb reménnyel fellebbezhetnek, mint a hazaárulás vádjával. Az orvos családja szerint akárhogy is, minden vád alaptalan: Afridinek annyi köze van a Lashkar-e-Islamhoz, hogy elrabolták, és csak váltságdíj kifizetése után engedték szabadon.
Megfigyelők azt mondják, hogy az eljárás meglehetősen szokatlan. Egyrészt azért, mert pakisztáni törzsi területeken még nem volt hadúr, akit a helyi törvénykezés szerint felelősségre vontak volna, és szokatlan azért is, mert Pakisztánban nem jellemző gyakorlat a bírósági döntések indoklásának közzéttétele. Az indoklás nyilvánosságra hozatalát sokan washingtoni nyomásnak tulajdonítják: Afridi elítélése után egy szenátusi bizottság 33 millió dollárral csökkentette a Pakisztánnak szánt amerikai segély összegét – egymillióval minden évért, amelyet a pakisztáni orvos kapott.
Közkeletű feltevések szerint az ügy valójában Iszlámábád bosszújáról szól: az Egyesült Államok az általa szerzett DNS-mintával jutott Bin Laden nyomára, az al-Kaida vezérének likvidálásáról viszont az Obama-kormányzat nem értesítette a pakisztániakat, akik a tavaly május 2-án végrehajtott amerikai akciót azóta is a szuverenitásuk megsértésének tartják.
A kétoldalú viszonyt nem csak Afridi ügye feszélyezi. Iszlámábád enyhén szólva rosszalja, hogy amerikai drónok bombázzák a törzsi területeket az afganisztáni határnál, és egy 24 pakisztáni katona életét követelő incidens után novemberben elzárták az utat a NATO utánpótlásvonalai elől.